Oynadığı her proje olay olan Serenay Sarıkaya, ülkenin en çok tanınan yüzleri arasında. Güzel oyuncunun yer aldığı projeleri öğrenmek isteyen hayranları, "Serenay Sarıkaya kimdir, nereli, kaç yaşında" gibi sorulara cevap arıyor. Peki Serenay Sarıkaya kimdir, nereli, kaç yaşında?

serenay-sarikaya-kimdir-nereli-kac-yasinda (2)

Serenay Sarıkaya kimdir?

Serenay Sarıkaya, 1 Temmuz 1992 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Babasının adı Mustafa, annesinin adı ise Ümran. 7 yaşındayken anne ve babasının boşanmasının ardından annesiyle yaşamaya başladı.  Lise eğitimini Antalya Saime Salih Konca Lisesinde tamamlayan Sarıkaya, yurtdışında üniversite eğitimi almak istese de üniversite okumamıştır.

serenay-sarikaya-kimdir-nereli-kac-yasinda (3)

Çocukken oyuncu olmayı düşünmeyen Sarıkaya, modellik yapma hayali vardı. 2007 yılında Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen "Avrupa Gençler Güzellik Yarışması"nda, Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı ve bu yarışmada "Jüri Özel Ödülü"nü alıp ve ülkemize dördüncülükle döndü. 2010 yılında katıldığı " Miss Turkey" yarışmasında ikinci oldu.

serenay-sarikaya-kimdir-nereli-kac-yasinda (4)

Yeni CHP MYK üyesi Doç. Dr. Yunus Emre kimdir, nereli, kaç yaşında? Yeni CHP MYK üyesi Doç. Dr. Yunus Emre kimdir, nereli, kaç yaşında?

Oyunculuk kariyeri

Kamera karşısında ilk deneyimini "Şaşkın" filmiyle kazanan Sarıkaya, sonrasında "Plajda" filminde rol aldı. Sinan Çetin'in "Peri Masalı" adlı dizisinde ilk kez dizi oyunculuğuna soyundu. İlk başrol tecrübesini ise yine Sinan Çetin'in "Limon Ağacı" dizisinde tattı. Ardından bir dönemin popüler dizisi "Adanalı" dizisinde rol alan Sarıkaya, burada Türkiye tarafından iyice tanınmaya başladı. Behzat Ç. Ankara Yanıyor filminde rol aldı ve Nejat Uygur'un partneri oldu. Medcezir dizisinde hayat verdiği "Mira" karakteriyle Türkiye'nin en ünlü oyuncuları arasına adını yazdıran Sarıkaya, Hazar Ergüçlü ile birlikte Elidor markasının reklam yüzü oldu. Aynı yıl Mavi Jeans'in yeni reklam yüzü oldu ve iki yıllık bir sözleşme imzaladı. 2017-2018 yılları arasında Sarıkaya, Fi dizisinde Duru karakterini canlandırdı. Mehmet Günsür ve Ozan Güven ile birlikte başrolü paylaştığı proje, büyük beğeni topladı. Netflix platformunda gösterime giren, "Şahraman" dizisinde "Sahsu" karatkerini canlandırdı. Son olarak ise "Aile" adlı televizsyon dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ ile başrolü paylaşıyor.