Tarım, Türkiye'nin temel geçim kaynaklarından biri olarak büyük bir öneme sahip. Bu kapsamda da Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Mustafa Koçak, Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürü Hüseyin Şemsi Uysal, Belediye Başkan Vekili Çağatay Çağdaş ve Kacarlı Mahallesi Muhtarı Adem Mutlu, teknik ekip ile birlikte Kacarlı mahallesinde tarım arazilerinin sulanması ve tarımsal sürdürülebilirlik için yapılan gölet projesi saha incelemesi çalışmalarını gerçekleştirdi.

TARIMDA VERİMLİLİK

Devlet Su İşleri Genl Müdürlüğünün verilerinde ;Türkiye'nin 78 milyon hektar olan yüzölçümünün yaklaşık olarak üçte birini teşkil eden 24 milyon hektar alan ekilebilir tarım arazisi olup, bunun da ekonomik olarak sulanabilir miktarı 8,5 milyon hektar olarak belirlendi. 

Ülkemizde halen, ekonomik olarak sulanabilecek 8,5 milyon hektar tarım alanının yaklaşık %83,5’i sulanabiliyor.

Tarımda verimliliği arttırmak, işletme bakım masraflarını düşürmek ve su tasarrufu sağlamak amacıyla modern sulama sistemleri tercih ediliyor. Klasik sulama sistemlerinde 8 hektar sulama alanına saniyede ortalama 30 litre su verilirken modern yöntemlerde bu miktar 10 litreye düşüyor. Böylelikle de ciddi bir su tasarrufu sağlanıyor.

Tarımsal üretimde verim artışları ve çeşitliliğin sağlanmasıyla kırsal kalkınma ve işsizlik sorununun çözülmesi hedefleniyor. 

“MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ ZİRAATTİR”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de belirttiği gibi, "Milli ekonominin temeli ziraattir." Şereflikoçhisar Belediyesinin yürüttüğü bu projeler, tarımın güçlenmesi ve yerel ürün çeşitliliğinin artması adına önemli adımlar atıyor.

Polatlı'da ilginç görüntüler: Bozulan aracı ayaklarıyla iterek götürdüler Polatlı'da ilginç görüntüler: Bozulan aracı ayaklarıyla iterek götürdüler

Tarım arazilerinin suya kavuşturulması ve tarımsal üretimin desteklenmesiyle ilçenin tarımsal potansiyeli artırılıyor ve ekonomik büyüme sağlanıyor.

Gerçekleştirilen bu çalışmalarla, Türkiye'nin tarım sektöründeki önemi bir kez daha vurgulanarak ülkenin kalkınmasına katkı sağlanıyor. 

Muhabir: TUĞBA AKKESEN