SERDAR KARAKOÇ’LA CİLT SANATI ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Bu haber 03 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Unutulmaya yüz tutmuş, artık usta yetişmeyen klasik sanatlardan biri de cilt sanatı. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle mücellit ustaları, yaptıkları mesleği kolaylaştırmak adına makineleşmeye geçiş yaptı.  İlçede bu mesleğin en eski ve usta isimlerinden olan Karcan Matbaa Sahibi Serdar Karakoç, kitabı sevdiği için adeta bir doktor titizliğiyle 49 yıldır bu mesleği ayakta tutmaya çalıştığını söyledi.

Polatlı Postası: Serdar Bey bize kendinizi tanıtır mısınız, bu mesleğe nasıl başladınız?

Serdar Karakoç: 1961 yılında doğdum. Bu meslek baba mesleğimdir. Babam öğretmendi. O emekli olunca çalışacağım bir yer olsun diye1974 yılında küçük bir dükkanda başladık. Onun bize çakmış olduğu çiviyle bugünlere geldik. Halen de sapasağlam durur. Aslında benim mezun olduğum bölüm Metal İşleri ve Kaynakçılıktı. Ama matbaacılığı daha çok sevdim. Benim ustam babamdı, en samimi arkadaşımdı. Makineleri kendim çözerek bu mesleği öğrendim. Yenilikleri seven bir insanım.  49 yıldır bu mesleği severek sürdürüyorum.

Polatlı Postası: Günümüzde bu mesleği devam ettiren sayılı insanlar kaldı. Genç neslin yetişmemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Serdar Karakoç: Genç neslin elinde televizyon ve telefon olduğu sürece bu işleri oturduğu yerden halledebiliyor. Biraz da tembel insanlar diyebiliriz. Yeni neslin çağı bu. Teknoloji o kadar ilerledi ki artık gelecekte besin ihtiyacı bile hapla karşılanır hale gelecek. Yani çağın en güzel zamanını yaşıyoruz.

Polatlı Postası: Bu meslekte bir gelecek görüyor musunuz peki?

Serdar Karakoç: Kitap var olduğu sürece bizim mesleğimiz devam eder. Bizler de artık teknolojiye yenik düştük. Biz bile yeri geliyor manuel çalışmayı makineye dönüştürüyoruz. Kırtasiyelerde hazır cilt yapıyorlar. Bizim yaptığımız ciltlemeler ,formaların dikilmesi ,tek tek tutkallanması konusunda itinayla gerçekleşiyor. Sanatsal olarak bizim işimiz bugüne kadar devam etmiştir. Teknoloji bunu yapamaz. Sanat teknolojiye karşı her zaman üstünlüğünü korur.

Polatlı Postası: Bir cilt işlemi ne kadar sürenizi alıyor?

Serdar Karakoç: Teknolojinin imkanlarından faydalanmaya çalışıyoruz. Fakat manuel araçlarla bir kitabı yapabilmek 25 aşamadan geçiyor. İşleme başlanması, dağıtılması, temizlenmesi, yaprakların onarılması bunlar zaman alan şeyler. Bazı kitaplar çok yıpranmış oluyor. Nemini kaybetmiş kitapları nemlendiriyoruz.  İşçiliğe çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bir kitabı çocuğu sever gibi yeniden onarıyorum.

Polatlı Postası: Bu mesleğin öğrenme ve eğitim sürecinden de bahseder misiniz?

Serdar Karakoç: Mesleğin öğrenme süreci kişiden kişiye değişiyor. Bazı insanlar günlerce öğrenemez. Biri kitaba baktığı zaman ne yapacağını bilmeli, ne işlem yapacağını bilmeli. Yaratıcılık ve sanat bu meslekte önemli. Oturduğum masayı sandalyeyi kendim yapıyorum. Herkes bunu yapabilir mi ,hayır.

 Polatlı Postası: Mesleği ilçemizde sizinle beraber devam ettiren kaç kişi kaldı? Günümüzde değeri biliniyor mu?

Serdar Karakoç: Ciltçilik mesleğini ben devam ettiriyorum. Benimseyerek yıllardır bu işi yapıyorum. Birkaç kişi daha yapıyor. Baba mesleğini kaç kişi devam ettiriyor bilmiyorum. Mesleğin değeri bilinmiyor. Tabi ekonomik sıkıntılardan dolayı da vatandaş hep pazarlık yapmaya çalışıyor. Emeğe karşı saygı yok . Kitap değil mi alt tarafı kapak yapacaksın diyorlar, ama olay öyle olmuyor. Yetiştirdiğim çıraklar oldu, şu an emekli bile oldular.

Polatlı Postası: Mesleğin yok olmaması için neler yapılabilir, tavsiyeleriniz nedir?

Serdar Karakoç: Ardımdan mesleği devam ettirecek biri yok. Evladım da kendi mesleğini yapıyor. Mesleğin yok olmaması bizlerin elinde.  Kitaplar var olduğu sürece bu meslek ölmez. Eskiden günde yaklaşık yüz adet kitap ciltlerdik. Şimdi basılı evrakların ciltlenmesini yapıyoruz. Yıpranmış kitapların ciltlemesini yapıyoruz. Bir kitap her zaman uzun ömürlü olur. Güzel kullanılırsa ciltlenmeye bile gerek kalmayacaktır. Onu severek özenle okumak gerekir. Ülkemizde Kitap Hastaneleri vardır. Demem o ki özen ve yaratıcılık gerektiren bir meslektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.