Türkiye'nin önemli isimleri arasında yer alan Prof. Dr. Selçuk Şirin, hem yurt dışında hem de yurtiçinde yapmış olduğu kariyer ile adından sık sık söz ettiriyor. Peki, Selçuk Şirin Eşi Kimdir? Selçuk Şirin kaç yaşında nereli?

Selçuk Şirin kimdir?

Prof. Dr. Selçuk Şirin, 1969 yılında Kars'ın Ardahan ilçesine bağlı Yiğitkonak köyünde doğmuş bir eğitimci ve akademisyendir. Eğitim hayatına köyünde başlayan Şirin, liseyi Göle'de tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamlamıştır.

Amerika'da Akademik Kariyer

Başpehlivan Yusuf Can Zeybek eşi Sümeyye Zeybek kimdir kaç yaşında nereli? Başpehlivan Yusuf Can Zeybek eşi Sümeyye Zeybek kimdir kaç yaşında nereli?

Prof. Dr. Şirin, akademik kariyerine New York Eyalet Üniversitesi'nde (SUNY) yüksek lisans yaparak başlamış ve Boston College'da doktora derecesini almıştır. Çocuk gelişimi, istatistik ve eğitim alanlarında yaptığı çalışmalarla tanınan Şirin, 100'den fazla bilimsel makaleye imza atmıştır. 2015 yılında ABD Bilimler Akademisi Çocuk, Ergen ve Aile Komisyonu'na seçilmesi, akademik başarılarının bir göstergesidir.

Türkiye'ye Dönük Çalışmaları

Prof. Dr. Şirin, Amerika'da yaşamasına rağmen Türkiye'deki eğitim ve sosyal sorunlara duyarlılığıyla bilinir. Hürriyet Gazetesi'nde yazdığı köşe yazıları ve "Yol Ayrımındaki Türkiye", "Yetişin Çocuklar", "Yetişin Gençler", "Bir Türkiye Hayali", "Ya Adalet Ya Sefalet" gibi kitaplarıyla Türkiye'nin geleceğine dair görüşlerini paylaşmıştır.

Ödüllerle Taçlandırılan Başarı

Prof. Dr. Selçuk Şirin, akademik başarılarının yanı sıra aldığı ödüllerle de dikkat çekmektedir. Boston College ve New York Üniversitesi'nden Öğretim Üyesi Mükemmeliyet Ödülü, ABD Çocuk Gelişimi Vakfı'ndan Araştırmacı Ödülü, AERA'dan Araştırma Büyük Ödülü ve Jacobs Vakfı'ndan Girişimcilik Ödülü, Şirin'in uluslararası düzeyde takdir gören bir bilim insanı olduğunu kanıtlamaktadır

Selçuk Şirin kaç yaşında?

Selçuk Şirin 1969'da doğmuştur ve 2024 yılında 55 yaşındadır.

Selçuk Şirin nereli?

Selçuk Şirin aslen Karslıdır.

Kaynak: Haber Merkezi