Selçuk lise ’de sınıf geçmeye ilişkin soruları yanıtladı

Bu haber 15 Haziran 2020 saat 8:03 'de eklendi.

Liselerde sınıf geçmeye ilişkin merak edilenleri Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında liselerde sınıf geçme ile ilgili soruları yanıtlayarak şu açıklamalarda bulundu.

2019-2020 eğitim ve öğretim döneminde sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak, yılsonu puanı birinci dönem puanlarıyla belirlenecek. Yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfları doğrudan geçebilecekler.

12. SINIF BAŞARISIZ OLDUKLARI DERSLERDEN SORUMLU OLACAK

Doğrudan sınıf geçme şartını taşıyan 12’inci sınıf öğrencileri diploma alıp mezun olabilecek. Başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfı geçemeyen öğrenciler sorumlu olarak bir üst sınıfa devam edebilecek. 12. Sınıf öğrencileri başarısız oldukları derslerden sorumlu olacak. Sorumluluk sınavında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edilecekler.

BİRİNCİ DÖNEM YAPILAN DEVAMSIZLIKLAR DİKKATE ALINACAK

Sadece birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak. Devamsızlık sürecini birinci dönemde dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacak.12. Sınıf öğrencilerinin başarısız veya sorumlu derslerin olması üniversite sınavlarına girmelerine engel oluşturmayacak. 12. Sınıf öğrencilerinin mezuniyet puanları 9,10 ve 11. Sınıflara ait yılsonu başarı puanı ile 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak oluşturulacak.

BİR SINAV DAHA YAPILACAK

Üniversiteye yerleşen öğrenciler, diplomalarını aralık ayı sonuna kadar öğrenim gördüğü Yükseköğretim kurumlarına ibraz etme hakkına sahip olacak. Eğitim öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavında tek dersten başarısız olan 12. Sınıf öğrenciler için takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılacak.

BARAJ DERS: TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI

Yapılan önemli bir duyuruda ise şu bilgi yer aldı; Türk Dili ve Edebiyatı dersi baraj ders olduğu için bu dersin ortalaması 50 puanın altında olan öğrenciler genel ortalaması ne olursa olsun Türk Dili ve Edebiyatı dersinden sorumluluk sınavına girebilir.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.