ŞEHİTLİK İLKOKULU EKO-OKULLAR ARASINA GİRDİ

Bu haber 01 Aralık 2021 saat 9:49 'de eklendi.

Polatlı Şehitlik İlkokulu,  2019-2020 ve 2020-2021 eğitim-öğretim dönemlerinde  uygulanan Eko-Okullar programı kapsamında  Yeşil Bayrak alarak Eko-Okullar arasında sayıldı.  Şehitlik İlkokulu Polatlı’da ilkokul, ortaokul ve liseler arasında ilk defa Yeşil Bayrak alan okul oldu. Bu sene bu program kapsamında  su ve su tasarrufu ile  ilgili çalışmalar okulda devam ediyor.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada, “İlçemiz Şehitlik İlkokulu,   2019-2020 ve 2020-2021 eğitim-öğretim dönemlerinde  uygulanan Eko-Okullar programı kapsamında  Yeşil Bayrak alarak Eko-Okullar arasında sayılmıştır. İlçemizde ilkokul, ortaokul ve liseler arasında ilk defa Yeşil Bayrak alan okul olmuştur. Bu sene bu program kapsamında  su ve su tasarrufu ile  ilgili çalışmalar okulda devam etmektedir. Bu çalışmalarda yardım ve desteğini esirgemeyen okul idaresi başta olmak üzere, bütün öğretmen, öğrenci ve velilerimize teşekkür ederiz.” denildi.

EKO-OKULLAR PROGRAMI NEDİR?

Eko-Okullar Programı okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program,okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar. Yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma sürecinin uygulanmasına yardımcı olmak üzere, öğrenciler okulun çevresel etkilerini azaltmak için uygulanan 7 adım‘da etkin rol almak için yönlendirilirler. Dolayısıyla eko-okullar, sınıfta ders öğretmenin ötesine geçerek, toplumun diğer bölümlerinde de çevre duyarlılığının sağlanmasında rol almış olurlar. Program, çevre için yapılan bütünsel bir okul faaliyetini kapsar ve uygulandığı okullardaki başarısı, okul müdürü başta olmak üzere okul idaresinin ve öğretmenlerinin ilgisine bağlıdır. Eko-Okullar programındaki en önemli ve bütünleştirici etken ise öğrenci katılımıdır. Komitenin yerel halkı ve yöneticileri bilinçlendirme çabaları ise öğrencilerde diyalog kurabilme becerilerini geliştirmeyi ve iyi bir yurttaşlık eğitimini sağlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.