31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimi öncesinde heyecan dorukta...

Vatandaşlar demokratik haklarını kullanıp yerel yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gidiyor.

Yerel seçim öncesi bazı soruların cevapları merak ediliyor. Bunlardan biri de muhtarların evlerin kapısına kadar getirdiği seçmen kağıtları hakkındaki detaylar...

Peki Seçmen pusulası olmadan oy kullanılır mı? Ehliyet ile oy kullanılır mı? İşte detaylar...

Oy Sandik 20

SEÇMEN PUSULASI OLMADAN OY KULLANILIR MI?

Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen takvime göre, seçmen kağıtlarının dağıtımı 24 Mart tarihine kadar tamamlanmıştır. Seçim günü, seçmenler oy kullanma saatleri içerisinde gerekli belgelerle birlikte oy kullanacakları sandığa giderek vatandaşlık görevini yerine getireceklerdir.

Seçmen bilgi kağıdı üzerinde, seçmene ait T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı, seçim tarihi, sandık yeri (adresi), sandık numarası, sıra numarası ve seçmenin kütüğe kayıtlı adresi gibi bilgiler yer almaktadır.

Seçmen kağıdı, kimlik belirlenmesinde kullanılmamaktadır. Bu nedenle, oy kullanırken seçmen kağıdının vatandaşın yanında bulunması zorunlu değildir. Oy kullanılacak okulun adı, adresi ve sandık numarası gibi bilgiler internet üzerinden sorgulanabilmektedir.

Balıkesir'in en küçük ilçesi belli oldu! İşte Balıkesir'in en küçük ilçesi Balıkesir'in en küçük ilçesi belli oldu! İşte Balıkesir'in en küçük ilçesi

Oy Sandik 11

EHLİYET İLE OY KULLANILIR MI?

Türkiye genelinde yapılacak olan seçimler için son hazırlıklar tamamlanmak üzere. Seçmenler, oy kullanmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resimli ve resmi nitelikteki kimliklerini kullanabilecekler.

Oy kullanımında ehliyetin de geçerli olacağı belirtiliyor.

Seçmenlerin, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resimli ve resmi nitelikteki kimliklerini yanlarında bulundurmaları zorunlu olacak.

Bu belgeler arasında nüfus cüzdanı, resmi dairelerden alınan soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, kimliğini açıkça ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgeler bulunuyor.