Yarın gerçekleşecek olan yerel seçimlerde, büyükşehirlerde 4, büyükşehir olmayan illerde 4 ve köylerde 2 pusulaya oy kullanacak. Seçimlerde kullanılan oyların sonucunda, 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı seçilecek.

Sandık Görevlilerinin Alacağı Ücret Belli Oldu Yeni Ücretler Şaşırttı (4)

BÜYÜKŞEHİRLERDE 4 OY, KÖYLERDE 2 OY

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Antep, Hatay, İstanbul, İzmir, Maraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Urfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’daki seçmenler, büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ile muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanacak.

Bu iller dışında kalan yani büyükşehir olmayan illerde ise il genel meclisi üyeliği, belediye başkanı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanılacak.

Köylerde ise sadece iki oy pusulası olacak ve “il genel meclisi üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar meclisi” için oy verilecek.

MSB duyurdu: İncirlik Üssü ile ilgili yeni karar! MSB duyurdu: İncirlik Üssü ile ilgili yeni karar!

Seçimde Kullanılacak Oy Sayısı Ne Oy Pusulasının Renkleri Ne Anlama Geliyor (1)

OY PUSULASI RENKLERİ VE ANLAMLARI NEDİR?

Vatandaşların birçoğu ise oy pusulalarını renklerinin farkını merak ediyor. Tek bir zarfa konulacak olan pusularının renkleri ve anlamları şu şekilde:

  • Beyaz pusula, Büyükşehir belediye başkanlığı
  • Turuncu pusula, il genel meclis üyeliği
  • Mavi pusula, belediye başkanlığı
  • Sarı pusula, belediye meclis üyeliği