31 Mart Yerel Seçimlerini geride bırakırken, resmi olmayan seçim sonuçlarına göre il ve ilçelerde kazananlar belli oldu.

Bu sonuçlara göre ise AK Parti büyükşehir belediyesi sayısı 15’ten 12’ye düşerken, CHP ise büyükşehir belediyesi sayısını 11’den 14’e çıkardı.

Birçok vatandaş ise seçilen yeni belediye başkanlarının ne zaman göreve başlayacaklarını merak ediyor. Belediye başkanlarının göreve başlaması için mazbataların verilmesi gerekiyor. Peki mazbata nedir, ne için verilir? Belediye başkanları mazbatalarını ne zaman alacak? İşte merak edilen soruların cevapları…

MAZBATA NEDİR?

Mazbata, bir işin, görevin veya makamın resmi olarak verildiğini belirten bir belgedir. Mazbata genellikle seçimler sonrası kazanan adaylara veya göreve atanan kişilere verilir. Belediye başkanlarına, belediye meclis üyelerine, cumhurbaşkanına, Yargıtay-Sayıştay-Danıştay üyelerine, muhtarlara, ihtiyar heyetlerine ve milletvekillerine verilmektedir

Özellikle seçimlerde oy sayımlarının sonuçlanmasının ardından seçilen adaya resmi olarak kazandığını göstermek için mazbata verilir. Mazbata, ilgili makam veya kurum tarafından düzenlenir ve resmiyet kazandırılır.

Mazbata, genellikle adayın seçim sonucunu kabul ettiğini ve ilgili göreve yasal olarak yükümlü olduğunu onaylar. Ayrıca, adayın resmi olarak göreve başlamasına izin verir.

Ünlü ciğerci hayatını kaybetti! Ünlü ciğerci hayatını kaybetti!

Seçim Sona Erdi! Peki Belediye Başkanları Mazbatayı Ne Zaman Alacak (2)

BELEDİYE BAŞKANLARINA MAZBATA NE ZAMAN VERİLECEK?

Mazbata, genellikle seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra verilir. Seçimlerin ardından oy sayımları tamamlandıktan ve seçim sonuçları resmiyet kazandıktan sonra ilgili makam veya kurum tarafından mazbata düzenlenir ve kazanan adaya verilir.

 Seçim sonuçlarının kesinleşmesi, oy sayımlarının tamamlanması, itiraz süreçlerinin sona ermesi gibi faktörlere bağlı olarak mazbata verilme zamanı değişebilir, ancak genellikle seçim sonuçlarının belirlenmesinden bir süre sonra verilir.

Eğer seçilmiş olduğu seçime itiraz edilmemişse ortalama 1 hafta sonra mazbata verilir.