SATILMAYAN KURBANLIKLARI ESK ALACAK

Bu haber 15 Temmuz 2022 saat 9:44 'de eklendi.

Kurban Bayramında üreticiler tarafından kurban pazarlarına getirilen ancak satılmayan kurbanlık hayvanlar Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından satın alınacak. 17 Temmuz tarihine kadar başvuracak üreticilerin hayvanları ESK karkas alım fiyatlarından satın alınacak. Ödemeler ise 10 gün içerisinde yapılacak. Kararın olumlu olduğunu dile getiren Polatlı Celepler Kasaplar ve Yetiştiriciler Derneği Başkanı Bilal Üstün, koyun alım fiyatının iyi, toklu, kuzu fiyatlarının az ve dana alım fiyatlarının normal olduğunu söyledi.

10 GÜN İÇERİSİNDE ÖDEME YAPILACAK

Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından kalan kurbanlıkların alımıyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Kurban Bayramı nedeniyle üreticilerimiz tarafından hayvan pazarlarına getirilen ancak satılmayan kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacaktır. Üreticilerimizin 13-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında en yakın ESK Kombinalarına veya sözleşmeli kesimhanelere başvurmaları halinde, kurbanlıkları Kurum karkas alım fiyatlarından satın alınacaktır. Et ve Süt Kurumu kesimhanelerine üreticimizden gelen bütün talepler karşılanacak olup ödemeler 10 gün içerisinde üreticilerimizin hesaplarına aktarılacaktır. Kurum karkas fiyatlarımız;  I. kalite dana 94 TL/Kg, II. kalite dana fiyatı 80 TL/Kg’dir. Küçükbaş hayvanlarda ise kuzu alım fiyatı 88 TL/Kg,  toklu fiyatı 82 TL/Kg, koyun alım fiyatı 70 TL/Kg’dir. Et ve Süt Kurumu ayrıca üreticinin nakliye ve bakım masraflarını dikkate alarak cari karkas kilogram alım fiyatlarına ilave olarak 1 TL/ Kg prim ödemesi yapacaktır.  Örneğin, 300 kg karkas ağırlığı olan büyükbaş hayvan alımıma ilave olarak hayvan başına 300 TL; 25 kg koyun karkasına da hayvan başına 25 TL ilave ödeme yapılacaktır.” Açıklamada ayrıca kesim randevularının e-devlet üzerinden alınacağı hatırlatıldı.

ÜSTÜN, ALIM KARARINI DEĞERLENDİRDİ

ET ve Süt Kurumunun alım fiyatlarını değerlendiren Polatlı Celepler Kasaplar ve Yetiştiriciler Derneği Başkanı Bilal Üstün, “Et ve Süt Kurumu kalan kurban hayvanlarını alacaklarını açıkladı. Koyun için açıklanan 70 TL/kg fiyatı iyi, kuzu için açıklanan 88 TL/kg fiyatı ve toklu için açıklanan 82 TL/kg fiyatı ise az. Piyasada kuzu ve toklu fiyatı bundan daha yüksek seviyelerde. Dana için açıklanan alım fiyatı ise normal seviyede.” ifadelerini kullandı.

SATIŞLAR BU BAYRAM DÜŞTÜ

Kurbanlık hayvan satışlarında geçtiğimiz yıla göre azalma olduğunu belirten Polatlı Celepler Kasaplar ve Yetiştiriciler Derneği Başkanı Bilal Üstün, “Bu sene Kurban Bayramında Polatlı Belediyesi Hayvan Pazarımızda satışlar geçtiğimiz yıla oranla azaldı. Bunun nedeni ekonomide yaşanan gelişmeler. Hem yem fiyatları ve girdi maliyetlerinin artması hem de vatandaşın alım gücünün düşmesi bu seneki kurbanlık hayvan satışlarında geçtiğimiz yıla oranla düşüş yaşanmasına neden oldu.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.