ŞANLI ECDADIN TORUNLARI 100. YILDA POLATLI’DA BİR ARAYA GELDİ

Bu haber 11 Eylül 2021 saat 5:00 'de eklendi.

ŞANLI ECDADIN TORUNLARI POLATLI’DA

Polatlı Belediyesi Sakarya Zaferi 100. Yıl etkinlikleri kapsamında kutlamalarına devam ediyor. 9 eylül Perşembe günü Sakarya Şehitleri Dua

Günü Torunlar Dedeleriyle Buluşuyor etkinliği ile Polatlılı vatandaşlar Cumhuriyet meydanında bir araya geldi. Polatlı Belediyesi ve Polatlı İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği etkinlikte Kur’an-ı Kerim Tilavetini Esentepe Camii İmam Hatibi Yakup Yeşilyurt, Kurtuluş Camii İmam Hatibi Sunullah Özdeniz gerçekleştirdi. Polatlı İlçe Müftülüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilen etkinlikte tüm camii ve Kur’an kurslarında Sakarya Şehitlerinin özelinde bütün şehitlerimiz için okunan duaların hatim duasını Polatlı İlçe Vaizi Murat Özkan gerçekleştirdi. 100 Yıl önce şanlı zaferde can veren aziz şehitlerin torunlarının bir araya geldiği etkinliğe Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri ve Polatlı Belediye Meclisi üyeleri de katılım sağladı. Şehit torunlarının konuşmaları ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne Bağlı Ankara Devlet Klasik Trük Müziği Sazları ve solisti sahne aldı.

DEDEM BU TOPRAKLARDA KEFENSİZ YATAN ŞEHİTLERDEN BİR TANESİDİR SİZLERE EMANETTİR

Sakarya Zaferinin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen Sakarya Şehitleri Dua Günü Torunlar dedeleri ile Buluşuyor programında 29 Ağustos 1921 yılında şehadete eren Bozalisade Abdulkadir’in torunu Abdulkadir Bozdağ bir konuşma gerçekleştirerek, ”Bu gün 9 Eylül, 9 Eylülde düşmanları ülkemizden temizlemiş oluyoruz, 9 eylül hepimize kutlu olsun. Dedem Bozalizade Abdülkadir bey 29 Ağustos 1921’de bu topraklarda şehit oldu. Biz bir asır sonra bu topraklara geldik bu topraklara gelmemizi sağlayan Polatlı Belediyesi ve POTA Koordinatörü Kadim Koç’a Çok teşekkür ediyorum. Dedem bu topraklarda kefensiz yatan şehitlerden bir tanesidir, sizlere emanettir.” dedi. Şehit torunu Abdulkadir Bozdağ’a konuşması ardından Polatlı Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk hediyelerini taktim ederek, “bu kadim topraklarda sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz” dedi.

100 YIL ÖNCE POLATLI’NIN TÜRKİYE’NİN KALBİ OLDUĞUNU HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ

25 Ağustos 1921 tarihinde bu topraklarda istiklal ve istikbalimiz için şehit düşen Yüzbaşı İsmail Naci’nin torunu Murat Özden Uluç konuşmasında, “ Ben Murat Özden Uluç Yüzbaşı İsmail Naci’nin torunuyum 25 Ağustos 1921’de bu topraklarda şehit oldu. Beştepeler Beylik köprü savunmasında 12. Grup emrindeyken bu topraklara harç oldu ve vatanın bağımsızlığı uğruna can verdi. 100 yıl önce Türkiye’nin kalbi nerede atıyordu derseniz. 100 yıl önce Polatlı’da atıyordu. 100 Yıl önce Polatlı’nın Türkiye’nin kalbi olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız. 100 sonrada burada şehit torunları ile İsmail Naci sadece benim dedem değil hepimizin dedesi hepimizin ecdadı. Belki hepimizin ailesinde bir şehit vardır, ya Çanakkale’de şehit vermişizdir, ya Balkan Savaşında ya Kut’ül Amare’de, ya İstiklal Savaşında Milli Mücadelede. Benim dedem 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıktığında onu karşılayanlar arasında Havza Jandarma Karakol Kumandanı. Orada da bir sembolik mezar taşı var, Samsunda Mustafa Kemal’in Anadolu topraklarına çıktığı limanda şöyle bir söz yazıyor, “Şehitler vurulunca değil unutulunca ölürler” biz şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu vatanın bayrağına sonuna kadar sahip çıkacağız.” dedi. Şehit torunu Murat Özden Uluç’a hediyelerini Polatlı Belediye Meclis Üyesi Ferruh Şimşek taktim etti.

YILLARCA POLATLI HALKI BENİM DEDEME SAHİP ÇIKMIŞ

Bundan 100 yıl önce eski Polatlı muharebelerinde şehit olan ve geçtiğimiz günlerde mezarının yerinin tespit edildiği Kalecikli Salih’in torunu Fatih ve Gülşen Tuncay’da Sakarya Şehitleri Dua Günü Torunlar Dedeleriyle Buluşuyor etkinliğine katılım sağladı. Fatih Tuncay konuşmalarında, “Ben Kalecikli Salih’in torunuyum, biz dedemizin mezarının yerini bilmiyorduk. Yakın bir zamanda Kalecikli Salih dedemizin mezarını Polatlı Belediyesi ve Kadim Koç ile birlikte buldular ve biz de sonsuz bir mutluluk yaşadık. Yıllarca Polatlı halkı benim dedeme sahip çıkmış, bundan sonra bizlerde Polatlı’ya sahip çıkacağız.” dedi. Şehit torunlarına hediyelerini Polatlı Belediye Meclis Üyesi İsmail Bozdağ taktim etti.

SAKARYA DEMEK YOKTAN VAR OLMAK DEMEK BUNU HERKESE DUYURMAMAMIZ LAZIM

Basri Kale Tepe Muharebelerinde 1 Eylül 1921 tarihinde şehit olan İhtiyat Piyade Zabiti Ahmet’in torunu Ahmet Berat ilhan etkinlikte duygu ve düşüncelerini paylaşarak, “ Tam 100 yıl önce burada dedemi kaybetmişim ama ben dedemi kaybetmiş olarak düşünmüyorum bundan 100 yıl önce omuz omuza nice Osmanlar, Mehmetler, Ayşeler, Fatmalar ile bir arada bu vatana bedenini emanet etti. Bize düşen bunun hakkını vermek ve bu yaşantıyı, bize sundukları bu armağanı hak etmek. Sonuna kadar onlara layık olmaya çalışmak, onları unutturmamak. Ben her gittiğim yerde bunu anlatmaya çalışıyorum, her birimiz bunun  bir elçisi olmalı. Sakarya demek yokluk demek, yoktan var olmak demek bunu herkese duyurmamamız lazım, eğer bunu unutursak tarih onu unutanları tekrara etmekle cezalandırıyor ve o günlere tekrar geri dönmememiz gerekiyor. Atatürk’ün 26 Ağustosta verdiği emir gereğince ki o “ Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanı ile sulanmadıkça terk edilemez. “emrini yerine getiren büyük dedemin nezdinde bütün şehit ve gazilerimizi minnet ile anıyorum.” dedi. Şehit torununa hediyelerini Polatlı Belediye Meclis Üyesi Metin Tulgay taktim etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.