Sakarya’ya ne oluyor!

Bu haber 28 Temmuz 2021 saat 8:01 'de eklendi.

2007 yılından bu yana devam eden Sakarya Nehri’ndeki kurumaya yönelik henüz ne ilgili bakanlık, ne DSİ ne de herhangi bir üniversitenin akademik bir ncelemesi olmadı. Kurüsel ısınmaya bağlı olarak değişen iklim koşullarının yanında 2007 yılında bin 60 civarında kayıtlı su abonesi olan Sakarya Nehri’nde şu anda kayıtlı sulama ruhsatı abonesi bin 600’ü geçti. Bunun yanında kaçak suama, vahşi olarak su salınımıyla yapılan sulamalar da eklendiğinde Sakarya Nehri sadece küresel ısınmaya bağlı olarak mı kuruyor sorusunu akla getiriyor.

ÇİFTÇİ YAPKASINI ÖNÜNE KOYMALI!

Sakarya Nehri’nden faydaanarak tarımsal üretime dahil olan binlerce dekar yeni sulu tarım arazisi var. çiftçi sulu tarımdan daha çok para kazanmayı tercih ediyor ve bu da beraberinde Sakarya Nehri’ndeki su yükünü artırıyor. 2007-2021 yılları arasında DSİ’ye kaıtlı sulama ruhsatı olan abone sayısında yüzde 50 oranında bir artış meydana gelmiş olması da nehrin su yükünün artmasının ve sürekli olarak debinin düşmesinin emel nedeni olarak gösterilebilir. Sakarya Nehri sadece küresel ısınmaya bağlı olarak kurumuyor, tam aksine her yıl artan sulama miktarı sebebiyle bu ağır yükü karşılayamıyor.

DSİ HER YIL SU KESİLECEK UYARISI YAPIYOR AMA HALA YENİ RUHSAT VERİLİYOR!

Devlet Su İşleri tarafından verilen sulama ruhsatları da her yıl giderek artıyor. 2008 yılından bu yana DSİ her yıl Polatlı başta olmak üzere Sakarya Nehri’nin bulunduğu alandaki bölgelerde uyarılar yaparak suyun kesileceği, nehrin kuruma tehlikesi olduğunu açıklıyor. Ancak ne hikmetse aynı uyarayı yapan ve “su olmayacak” diyen DSİ, sürekli olarak yeni sulama ruhsatı veriyor. Bu da DSİ’nin inandırıcılığını ve su konusundaki tedbirsiz, planlamadan çok uzak olan işleyiş yapısının mutlaka bir an evvel değişmesi gerektiğinin istapı konumunda. Aksi takdirde Sakarya bu yükü daha fazla taşıyamayacak gibi görünüyor.

DSİ’NİN SULAMA RUHSATLARINI REVİZE ETMESİ GEREK

Devmet Su İşleri (DSİ) 2007-2021 arasında yüzde 50 oranında artırdığı sulama ruhsatlarını mutlaka revize edip, suyu kontrol altına alarak, suyun muhafazasından kullanımına kadar her açıdan kontrollerini sıfırlayıp yeniden bir yapıanmaya gitmeli. Aksi takdirde

BİLİMSEL BİR ÇALIŞMA GEREKİYOR

Akademik olarak Dürya’nın her ülkesinde tatlı su konusunda gelecek 50 yılın planmaları, araştırmaları yapılırken, su fakiri olan Türkiye’de tarihi bir misyona sahip olan Sakarya Nehri’nde herhangi bir akademik çalışma yada bilimsel bir inceleme olmaması da şaşırtıyor! Tarım Bakanlığı bünyesinde bulunan bilim adamlarının Ankara’nın göbeğinde bulunan ve arazi yapısı gereği saha ihcelemesiin en kolay yapılabileceği bir fiziki imkana sahip Sakarya Nehri’de mutlaka adameki bir inceleme yapmalı.

POLATLI’NIN TARIM KURULUŞLARI BU KONUDA AKADEMİSYENLERİ DAVET ETMELİ VE ÖN AYAK OLMALI

Sakarya Nehri’ndeki kurumadan küresel iklim değişikliğinin Polatlı üzerindeki etkilerine kadar ciddi bir araştırma yapılmalı, Tarım kuruluşlarının temsilcçileri, bu konuda gerekli maddi kaynağı ayırarak mutlaka bilim adamlarının oluşturduğu bir oluşumla bu konuda geleceğe dair ciddi bir çalışma ve tedbir önerilerini içeren araştırmalar yapmalı. Aksi takdirde Polatlı’nın tarımsal üretimi de önümüzdeki yıllarda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.