SAKARYA’NIN BİR YANINDA SU VAR BİR YANINDA YOK!

Bu haber 28 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Sakarya Nehri, geçimini tarımdan sağlayan Polatlı çiftçisi için hayati önem taşıyor. Ancak Sakarya nehri vahşi ve bilinçsiz sulamadan dolayı tamamen kuruduğu söyleniyor. Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer, durumun böyle olmadığını yukarı Sakarya bölgesinde plansız, denetimsiz sulama ve eski sulama kanalları nedeniyle yaşanan kayıp nedeniyle Polatlı tarafına su gelmediğini belirtti. Polatlı Postası Gazetesi olarak Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer’in açıklaması üzerine bölgede incelemelerde bulunduk.

ÖZER: SAKARYA NEHRİNDE SU VAR

Sakarya’da suyun hiçbir zaman bitmediğini belirten Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer, bunun nedeninin plansız ve denetimsiz sulama olduğunu söyledi. Özer; “Hep anlattığımız gibi Sakarya Nehrinde su var. Suyun olmama nedeni denetimin olmaması, adil su dağılımının olmamasıdır. Sakarya nehrinin üzerinde regülatörden geriye doğru gidildiğinde görüntülerin iki katı daha su var. Bu su o bölgede bir kanalla Tacir köyüne bir kanalla Kabak köyüne veriliyor. Kalan kısmı da nehrinin ana yatağından Yukarı Sakarya Sulama Birliğinin regülatörlerine gelmektedir. Bu şekilde taşınan suların yüzde 50’sini kaybediyorlar. Çünkü kanalların birçok yerinde patlak var, buharlaşmayla kayıp var. Vatandaşa hizmet verdiğini söyleyen Yukarı Sakarya Sulama Birliği aslında hizmet vermiyor, vatandaşa eziyet ediyor. Hem vatandaştan su parası alıyor hem de o suyun motorlarla akaryakıt harcayarak kullanmasını sağlıyor. Dolayısıyla vatandaşın maliyeti artmış oluyor.” dedi.

ÜÇ BEŞ KİŞİYİ KOLLAYACAĞINIZA OTUZ ÇİFTÇİYİ KALKINDIRIN

Devletin bir an önce sulamayı kontrol altına alması ve denetlemesi gerektiğini vurgulayan Yaşar Özer; “Sakarya yatağında birlik veya kooperatifin olmadığı bölgelerde özel bireylere su kullanım izinleri veriliyor. Bu izinleri alan vatandaş maalesef suiistimal ediyor. Alınan yirmi dönümlük izni kilometrelerce götürüp sulama yapıyor. Oysaki bu izin Sakarya’nın sağından ve solundan yedi yüz elli metre ileriye götürülemez diye kural vardır, nehrin yatağının korunması için. Başına da devasa dinamo koyuyurlar. Yirmi dönümlük yer diye gösterim kilometrelerce ötede binlerce dönüm yer suluyorlar. Bunun denetimini DSİ yapması gerekiyor. Ben yirmi dönüm su izni aldıysam yirmi bir dönümlük su kullanmamam gerekiyor. Bunun için DSİ’nin olmadığı yerlerde İlçe Tarım ve İlçe Kaymakamlığının devreye girip yaptırım uygulaması gerekiyor. Vatandaşın duyarlı olması gerekiyor. Paylaşmayı bilmiyoruz, dur diyecek bir güç lazım. Bunu da devlet sağlar. Bu işe çeki düzen verilmesi gerekiyor. Ürünün, üretimin artması için küçük çiftçi kalkındırılmalıdır. Üç beş kişiyi kollayacağınıza otuz çiftçiyi kalkındırın.” dedi.

YETKİLİLER ARAZİYİ İNCELEMELİ

Polatlı’ya ayrı, Eskişehir’e ayrı muamele yapılmaması gerektiğini belirten Özer, Eskişehir tarafının çok iyi Poaltlı tarafının yandığını söyledi. Özer; “Bize inanmıyorlarsa arazide drone ve helikopter uçurup kendileri görsünler. Eskişehir tarafında mahsuller çok iyi, bu tarafta tarlalar yanmış durumda bir kere su veremedi. Öbür taraf dördüncü suyu veriyor. Polatlı, başka ülkelerin sınırları içerisindeyse su vermesinler ama Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeyse Eskişehir’e ayrı Polatlı’ya ayrı muamele yapılmasın.” dedi.

AYSEL DEMİR’İN VASITASIYLA DEFALARCA GİTTİK

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir aracılığıyla konu hakkında bir çok temas gerçekleştirdiklerini söyleyen Özer; “Sağ olsun AK Parti Polatlı İlçe Başkanımız Aysel Demir’in vasıtasıyla biz defalarca gittik. Ankara’ya giderek AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin bize vesile oldu. Tarım Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ile bir görüşme yaptık. Daha sonra Fatih Beyin devreye girmesiyle DSİ Genel Müdürü ve bölge müdürleriyle çeşitli görüşmeler yapıldı. Bir hafta yukarı, bir hafta aşağı su verilecek diye anlaşma yapıldı. Ama kurallara uyan olmadı. Daha sonra beş günlük bir sulama müsaadesi aldık yine dinleyen olmadı.” dedi.

TARIMSAL SULAMA DÖNEMİNDE GÖLETE SU VERİYORLAR

Kavuncu köprüsünün yukarısında kalan köylerden aşağı su kalmadığını belirten Yaşar Özer, kalan suyunda gölete verildiğini söyledi. Özer; “Kavuncu köprüsü sonrası köylerde hem bireysel sulamalar var Sakarya yatağından alınmış, hem yukarı Sakarya birliğinin kanallarından alınmış su var hem de tarımsal sulama kooperatifinin dinamolarından yapılan bir sulama var. Yani bu adamların üç ayrı koldan su alma imkanı var. Kavuncu köprüsünden sonra ise Eskikarsak’tan başlayan köylerden itibaren sadece tarımsal sulama kooperatiflerinden alınan su var. Kooperatifin olmadığı yerlerde ise bireysel sulama var. Bu insanlar üç yıldır mağdurlar, su alamıyorlar. Suyu köprünün diğer tarafındaki köyler bitiriyor. Kullanmadıkları suyu da çayırlara boşuna akıtıyorlar. Tarımsal sulama döneminde gölete su veriyorlar. Göletin bölgemize çok faydası var. Hem yer altı sularını tutar hem de çok ciddi kuş göçü olur.ama bunu doldurmak için sulama dönemi dışında veya sular gelmeden bahar ayında yapmak gerekiyor.” dedi. Haber/ORHAN CAN ÖZER

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.