SAKARYA NEHRİ KONUSUNDA KURAKLIK BAHANE EDİLMEMELİ!

Bu haber 19 Ağustos 2021 saat 5:00 'de eklendi.

Kuraklığı bahane ederek Sakarya nehrinin önlemsiz bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Eskikarsak köyü Tarımsal Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer; “Bölgenin tahıl ambarı olan Polatlı’ya sahip çıkılmalı.” dedi.

ÖZER: GEREKLİ ÖNLEMLER ALINIRSA HUZUR SAĞLANIR

Eskikarsak köyü Tarımsal Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer, Sakarya nehrinden su alarak sulama hizmeti veren tarımsal sulama kooperatiflerinin, her gecen yıl bu kaynaktan su temini güçleşmekte olduğunu belirtti. Nehir yatağı üzerinde açılmış toprak kanallara taşınan ve kontrolsüz yapılan halk sulamaları, önemli bir tarımsal girdi olan suyun azalması sürdürülebilir tarımsal faaliyeti sıkıntıya sokmakla, nehir yatağındaki ekolojik yaşamı da tehdit ettiğini vurgulayan Özer, kuraklığın bahane edilmemesi, gerekli önlemlerin alınması bölge insanının refahın artırmakla kalmaz, huzuru da sağlamış olacağını belirtti.

ÖZER: AŞAĞI KÖYLERE BİLİNÇLİ SU VERİLMİYOR

Sakarya nehri suyu kuraklık bahane edilerek aşağı köylere bilinçli olarak verilmediğini belirten Özer, “Kuraklık göz önüne alınarak, belirttiğim önlemler alındığında mevcut su havza üzerindeki tüm köylere yetecek durumdadır. Nehir yatağının uzakları değil nehir yatağının sağı solu geçmişte olduğu gibi sulanmış ekolojik yaşam korunmuş olur.” dedi. Sakarya ile ilgili yapılabileceklerden bahseden Özer; “ Nehir yatağı ve toprak kanallar üzerine kurulmuş dinamolarla kilometrelerce uzaklara izinli/izinsiz su taşıyan su kulanım izinleri DSİ 3 bölgece iptal edilmiş bireylerin, elektrik aboneliklerinin ilgili kurumlarca iptal edilerek eylemlerine son verilmesi.  DSİ 3 Bölge tarafınca, Sakarya nehrinin sağından ve solundan belirlenecek mesafe dışında su kullanımı önlenmesi ve denetimlerin sıklıkla yapılması. Sulama kooperatifi, birlik kanalı olamayan köylerde bireylere sayaç takılı,  belirlenmiş mesafe içerisinde kontrollü su verilmesi. Yukarı Sakarya Yaralı sulama birliği, acık kanal sulaması ivedilikle modernize edilerek kapalı devre sulama sistemine geçirilmeli. Birlik kanalı ve Sulama Kooperatifi olan köylerde bireysel su kullanımına kati surette izin verilmemeli var olanların abonelikleri iptal edilmeli. İlçe kaymakamlıkları aracılığı ile denetimler artırılarak gerektiğinde uygulanacak adli ve idari işlemler izinsizce yapılan sulamalar engellenmeli.” dedi.

ÖZER: ÖNLEMLER İVEDİKLE ALINMALI

Mevcut durumda Sakarya nehri suyundan nehir yatığına yakın olanlar değil uzaklara su taşıyan üç beş kişi ve suyunu %50 sini heba ederek sulama yaptıran sulama birliği yararlandığını belirten Özer;” Kavuncu köprüsünden sonra, nehir yatağı üzerinde bulunan köylere 01.05.2021 tarihinde sulama birliği tarafından suyun akışı engellenerek su verilmemiştir. Polatlı ilçesi, Eskikarsak, Tatlıkuyu, Sakarya, İciler, Karailyas, Beyliköprü, Basrı ve sonrası köyler su kullanamamış, 2021 sezonunu susuz geçirmiştir. Söz konusu bölgedeki nehir yatağında ekolojik yaşam ölmüş nehir yatağında hiç canlı kalmamıştır. Bölgenin tahıl ambarı olan Polatlı’ya sahip çıkılmalı ve belirttiğim önlemler ivedilikle alınmalı.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.