Sakarya meydan savaşının en kanlı muharebeleri bugün oldu

Bu haber 12 Eylül 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Sakarya meydan Muharebesinin 99. Yıl dönümü yaklaşırken Polatlı tarihi alanlar Koordinatörü Kadim Koç yaptığı paylaşımda, “Sakarya meydan savaşının en kanlı muharebeleri bugün oldu. Türk taarruzları ve Yunan karşı taarruzları devam etti. Dua tepe’ye Yunan hücumu başladı. Ancak Türk direnişle nedeniyle taarruz sonuçsuz kaldı” ifadeleri yer aldı. Koç, “Yunanlıların bu çabaları Sakarya Nehrini koruyan duvarı elde bulundurarak birliklerinin çekilmesini tehlikeye girmeden perdelemekti. Bunu da bugüne kadar başardılar. Çünkü Türk Ordusu Yunanlılarla birlikte yoklukla savaşıyordu. Bu günlerde topçu mühimmatı sıkıntısı iyiden iyiye kendini fazlasıyla hissettirmişti. Bazı birliklerimizde top başına günde üç mermi atabiliyorlardı. Üstün düşman karşısında fazla bir şey yapamıyordu” dedi.

KÖTÜ SONUÇ VEREBİLİRDİ

Koç, “Evet, düşman çekiliyordu ama bu, bilinen uzak mesafelere yer değiştirme gibi bir kaçıştan çok bir derlenip toparlanış, bir yön ve mevzi düzenlemesi idi. O halde 10 ve 11 Eylül günlerinin de gösterdiği gibi henüz büyük çaplı bir taarruz, zaten tükenmiş ve yıpranmış kuvvetlerin büsbütün elden çıkarılması gibi bir kötü sonuç verebilirdi” dedi.

12 EYLÜL GÜNÜ DÜŞMANLA YAKIN TEMASI MUHAFAZA EDECEKLER

 Koç, “Bunun farkında olan Türk komuta heyeti güney kesimdeki birlikleri Sakarya kesimine almayı düşünüyordu. Cephe Komutanı İsmet Paşa, bir gece içinde 1 nci Grubun 4 ncü Grup gerisine ulaşabileceğini dikkate alarak bu yöndeki emrini saat 14.00’te 1 nci Grup Komutanına ulaştırdı. Buna göre Albay İzzettin (Çalışlar) dört Tümenli Grubu ile bu gece hareketle 4 ncü Grup bölgesine yanaşacak, Grup komutanları 12 Eylül sabahına kadar karşılıklı temaslarını yapmış olacaklar ve Cephe Komutanlığının emrini bekleyeceklerdi. Diğer birlikler 12 Eylül günü düşmanla yakın teması muhafaza edecekler ve mevzilerini koruyacaklardı” dedi.

TÜKENİŞİN ACISI ZAVALLI ANADOLU İNSANINDAN ÇIKIYORDU

Koç, “Anadolu’nun içlerine kadar yürüyen bu ordu artık tükenmiştir. Mustafa Kemal’ın 18 Temmuz 1921’de öngördüğü bu tükeniş Sakarya vadisinde gerçekleşmiş durumdadır. Fakat Yunanlılar bu tükenişlerinin acısını zavallı Anadolu insandan çıkarmaktalar. Dün çekilen Yunan 2 nci Kolordu birliklerinin, Gökgöz şereflisi ve Katrancı köylerini tamamen tahrip ettikleri, talan yaptıkları, 10-30 yaş arasındaki erkekleri beraberlerinde götürdükleri ve bunlar da yetmezmiş gibi kadınlara tecavüz ettikleri Cephe Komutanlığına ulaşan haberler arasındaydı” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.