(25-05-2021) SAKARYA MEYDAN SAVAŞI ZAFERİNİN 100. YILDÖNÜMÜ (02)

Bu haber 25 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı’ya çekilen cephe karargâhı, istasyon ile çevresindeki tek katlı birkaç Tatar evine, karanlık bir hana ve çadırlara yerleşmişti. Orduyu doyurmak, bakıma almak, yeniden düzenlemek için hiç durmadan çalışmak gerekiyordu.

Kemal Paşa İsmet Paşa ile konuşmak için Polatlı’ya geldi. İsmet Paşa’nın küçük odasında durumu gözden geçirdiler.

Sonuç belli olmuştu. Ordu, 1643 şehit, 4.981 yaralı ve 374 esir vermiş, 18 top, 47 ağır, 34 hafif makineli tüfek kaybetmişti. Elde yalnız 28.825 tüfek kalmıştı.

Gerçek buydu.

“Kaçak sayısı?”

“Tam sayı belli oldu. Şaşırmaya hazır ol. 30.809”

“Nee?”

“Üstelik bunların 30.122 si de tüfeği ile kaçmış. O yüzden elimizde az tüfek kaldı.”

“Ordunun yarısı bu!”

“Ne yazık ki evet.”

Kemal Paşa isyanla ayağa kalktı:

“Anadolu’yu yüzlerce yıl, yalnız canına, malına ihtiyacın olduğu zaman hatırlarsan, bunun dışında kaderine terk ve cehalete teslim edersen, sonuç tabii böyle olur. İnsanlarımızı okutmamış, bilinçlendirmemiş, kafalarını ve yüreklerini milli bir terbiyeden geçirmemişiz ki. Cami okullarında ve medreselerde ne tarih, coğrafya dersi verilir, ne de vatan, millet nedir öğretilir. Bu yüzden iki yıldan beri düşman kadar, cahil, gafil ve hainlerle de uğraşıyoruz. Komutanlar bu sefer çok dikkatli olsunlar, bozgunculara fırsat verilmesin.

“Başüstüne.”

Savaştan sonra, bu talihsiz millet için yapılması gereken çok iş vardı. Milleti yüzlerce yıllık uykudan uyandırmak gerekiyordu.

Bir süre susarak istasyonu seyrettiler. Askerler yük vagonlarını boşaltıyorlardı. Ayakları çıplak, üstleri perişandı. İstasyonun bir köşesinde de, genç kızlar, kadınlar, çocuklar ve yaşlı erkeklerden oluşan bir kalabalık beklemekteydi. Ellerinde kazma kürek, yiyecek çıkınları ve su testileri, sırtlarında yorganlar vardı. Bir onbaşı bu rengârenk kalabalığı harekete geçirdi. Sakarya yönüne doğru yürümeye başladılar.

İsmet Paşa, “Mevzileri bir an önce hazırlamak için çevre halkından yardım istedik,” diye bilgi verdi, “kazmasını, küreğini ve çocuğunu alan geldi. İşçi taburları kurduk. Tarlada çalışır gibi canla başla siper kazıyor, yol açıyor, yorgun orduya yardım ediyorlar. Gördüğün gibi çoğu da kadın. Kadınlarımızın hakkını nasıl ödeyeceğiz, bilmem.”

Kemal Paşa, yüreğinden gelen bir sesle, “Ödeyeceğiz İsmet,” dedi, ödemek zorundayız.”

Kaynak:Turgut Özakman, “Şu Çılgın Türkler.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.