SAKARYA: COĞRAFİ İŞARET ÜRÜNÜN DEĞERİNİ ARTIRIR!

Bu haber 13 Ocak 2021 saat 8:01 'de eklendi.

Polatlı Soğanının İşlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik bir tesis kurulumu için fizibilite çalışmasına yönelik, Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi hizmet binasında Tescili alınan Polatlı Soğan Lansmanı tanıtım toplantısı gerçekleşti. Yapılan toplantıda ilk olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlayan Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, “Öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününüzü yönetim kurulum adına en içten dileklerimle kutlar, görevini özgürce yerine getiren basınımızın payidar olmasını temenni ederim. Bugün sizleri ağırladığımız Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi hizmet binamızda önemli bir ilke imza atmış olduğumuzu sizlerle paylaşmak istedik. Yakın zamanda hizmete açtığımız binamızın hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

POLATLI SOĞANINI DAHİL ETMEK BİZİM DÖNEMİMİZE NASİP OLDU

Sakarya, “Hepinizin bildiği gibi üzerinde yaşadığımız bu bereketli topraklara ev sahipliği yapan ilçemizin maalesef tescilli bir ürünü bulunmuyordu. Uzun zamandır planlarımız arasında yer alan coğrafi işaretli ürünler arasına Polatlı Soğanını dahil etmek bizim dönemimize nasip oldu. Türkiye nüfusuna göre tüketimin yüzde 36’sını karşılayan sofralarımızın vazgeçilmezi Polatlı Soğanının markalaşarak iktisadi anlamda değerine değer katacağından şüphemiz yoktur.  1 Mayıs 2020 tarihinde Türk Patent Kurumuna yaptığımız başvuru 4 Ocak 2021 tarihli 92 sayılı Resmi coğrafi işaret ve geleneksel ürün bülteninde nihai sonuca ulaşmıştır. Soğan ile birlikte eş zamanlı başvurusunu yaptığımız karadutlu boza için ise önümüzdeki günlerde güzel haberleri siz kıymetli basın aracılığı ile paylaşacağız. Akabinde yine ilçemiz için önemli değerler olan Polatlı Çorbası ve Polatlı Gözlemesi içinde vakit kaybetmeden teşebbüste bulunacağız” dedi.  

COĞRAFİ İŞARET 1 LİRAYA SATTIĞIN ÜRÜNÜ 2 LİRAYA SATMAK DEMEKTİR

Sakarya, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da her platformda belirttiği üzere ‘’Zenginleşmenin yolu coğrafi işaretli ürünler ile olur, coğrafi işaret 1 Liraya sattığın ürünü 2 Liraya satmak demektir’’. Rıfat Başkanımızın bu düsturundan yola çıkarak bizlerde elimizdeki kıymetlere değer katmak için çalışacağız. Allah bizlere doğalgaz petrol gibi kaynaklar sunmamış ama şükürler olsun ki toprağın üstünde binlerce kıymetli hazineleri biz kullarına atfetmiş. Yaklaşık 10 aylık süreçte bizlere desteklerini esirgemeyen İlçe Tarım Müdürümüz Burhanettin Sütçü ve çalışanlarına, Ziraat Odası Başkanımız Zekai Köseoğlu ve çalışanlarına şükranlarımı sunarım. Katılımlarınız için teşekkür eder, Coğrafi  işaretli Polatlı Soğanımızın ilçemize,çiftçimize, tacirimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

SOĞAN KÜMELEMESİNDE TÜRKİYE’DE SEKTÖR LİDERİ OLARAK HERKES BURADA

Sakarya, “Türkiye’de özellikle bu soğan kümelemesinde Türkiye’de sektör lideri olarak herkes burada.   Soğan bu şehrin bir gerçeği biz geniş arterlerle çok büyük alterlerimizle bu bölgeyi bölge içerisinde münhasır bir hale getirdik. Biz karma bir organize sanayi bölgesiyiz. Tarımsal amaçlı bir ihtisas organize sanayi bu şehre güzel olur hala da vaktimiz var olabilir.  Eğer bu konuda bir hamle yapılacaksa bizde elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz.  Bu ne olur? Hayvansal üretim bunun içinde olur.  Hayvansal atıkların işlenmesi bunun içinde olur.  Mezbahaneler bunun içinde olur. Soğan ile ilgili tesisler ya da bu yem farikaları bunun içinde olur.  Yani biyogaz üretimi bunun içinde olur.  Gibi gibi gibi… Böyle bir şey olsaydı çok daha iyi olurdu. Biraz daha uzakta Yani ihtisas Organize sanayi sadece tarım ürünlerinin işlenmesine yönelik çok doğru değil, ama tarımın bütünü için olabilir. Burası ihtisas bir organize sanayi değil. Burası karma bir organize sanayi. Biz elimizin taşın altına koyduk.  Bu parsellerin arasında parselde ayırdık. Soğan atıklarının bertaraf edilmesi ile ilgili” dedi.

ARZUMUZ STANDARTLARI OLUŞTURMAK

Sakarya, “Sebze meyve kurutma tesisi sığan kurutma tesisi o konulara yönelik burada projede var. Tesislerimiz içinde o alanlara yönelik kuracak firmalarımız var. Biz bunu düşünürken bir ürünün marjinal faydasını hesap ettik. Yani bir ürün ne kadar artı fayda sağlar; şehrimize, üretene, işleyene ne kadar fayda sağları hesap ettik. Biliyorsunuz soğan tozu Türkiye’de bütün börekçiler kullanıyor. Güneş enerjisiyle enerji maliyeti düşürülerek bu işlem burada yapılır.  Bu düşüncenin sonu burada soğanla ilgili bir lisanslı depoculuk  akrepte olmuş bir kurum var, soğanın sınıflandırılması gibi  arzularımız var.. Türkiye günlük fiyat sunumu gibi arzularımız var. Şu ürünü almak için Türkiye’ye kim gelirse önce bize uğrayacak.  Türkiye içerisinde kim almak istiyorsa da önce buraya gelecek. Bu mal burada 10 kuruşa satılmazken İstanbul’da 1 buçuk liraya satılıyor. Aradaki bu lüzumsuzluğu kaldırmak. Arzumuz standartları oluşturmak” dedi.

İNSANLAR TESCİLLİ ÜRÜNLERE DAHA ÇOK ÖNEMSİYOR

Sakarya, “Biz Polatlı soğanını kokusu, aroması özeliğiyle tescil ettirdik.  Bunun tescilini Polatlı Ticaret Odası yaptı. Bu tescille birlikte arkasından tescil edeceğimiz şu anda tescilde bekleyen ürünlerimiz var;  Karamiş, karadutlu boza ve Polatlı Çorbası ve Polatlı Gözlemesi de tescilde sıra bekleyen ürünlerimiz bunların maliyetini uğraşını tamamını Polatlı ticaret odası olarak biz tescil ettiriyoruz telif hakkı da bize ait. Biz bu konuyu çok önemsiyoruz.  Gerçekten şehrimizin ilk tescilli ürünü Polatlı Soğanı. Biz bunu soğanla başlattık ve bunu da başardık. Çokta kolay değildi ama başardık. Artık soğan Polatlı soğanı. Artık tescilli ürünler daha kıymetli. İnsanlar tescilli ürünlere daha çok önemsiyor.  Bu amaçla kurulan Organize sanayi bölgemiz artık kurumsal niteliğini tam anlamıyla kazandı 28 tane yapı ruhsatımız, 10 tane kullanma izin belgemiz, 5 tanede iş yeri çalıştırma ruhsatımız var. Organize sanayi bölgemizde. Yani kurulmasına rağmen iyi bir yol aldı. Emek verdik sağ olsun yatırımcılarımızda bize güvendi.  İyi paralar gömerek bu Organize sanayi bölgesine yatırım yaptı.  Amacımız;  istihdam ticarete katkı sağlasın üretime,  üreticiye katkı sağlasın bu amaçla kurduğumu,  kurulan Allah razı olsun kuranlardan Organize sanayi bölgemiz artık kurumsal niteliğini tam anlamıyla kazandı.  Bu şehrin lokomotifi olmayı da hak ettiğini de düşünüyorum.  Çok kısa sürede de olacağını düşünüyorum. “ dedi.

 TOPLAM 16 ADET KATILIMCI İLE ARSA TAHSİS PROTOKOLÜ İMZALANMIŞTIR

Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya’nın açıklamalarıyla beraber Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesinde toplam 130 adet parsel bulunmaktadır.  toplam 42 adet katılımcı ile arsa tahsis sözleşmesi imzalanmıştır. 42 adet katılımcımızın 5 tanesi üretimde, 3 tanesi inşaat aşamasında olup, 34 adet  proje aşamasındadır. 21 tanesi soğan kümelenmesi içerisinde yer almaktadır. 28 tane yapı ruhsatı, 10 tane yapı kullanma izin belgesi (ıskan), 5 tane işyeri açma ve çalışma ruhsatı varılmıştır.

Türkiye’de üretilen 1,5 milyon ton soğan 350 bin tonunun üretildiği ilçemiz bu bağlamda ülkemizin soğan deposu olarak bilinmektedir. Polatlı’da soğan depolanması ve işlenmesi üzerine faaliyet gösteren firmaların talebi ve Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olarak kurulan Tıc Sera A.Ş. yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde Bölgemizde Soğan Kümelenmesini sağlamak amacıyla Müteşebbis Heyeti Kurulu Toplantısında alman karar ile Soğan Boylama, Depolama ve Paketleme amacıyla toplam 16 adet katılımcı ile arsa tahsis protokolü imzalanmıştır” bilgilerine vurgu yapıldı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.