SAĞLIKLI BESLENMENİN PÜF NOKTALARI

Bu haber 11 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Bağışıklığımızın kuvvetli olmasına her zamankinden çok ihtiyacımız olan bu dönemde, beslenme düzenimize dikkat etmeliyiz. Beslenme düzeni kişiye özel olsa da, genellikle dikkat edilmesi gerekenleri bu haberimizden öğrenebilirsiniz.

KİLO ARTIŞI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİN DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR

Bağışıklığımızı güçlendirmeye her zamankinden fazla ihtiyacımız olduğu bu süreçte Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Tuğçe Orhan, beslenmenin kişiye özel formülleri olsa da genel olarak dikkat etmemiz gerekenlerden bahsetti. Orhan, “Evde kaldığımız bu süreçte beslenme şeklimiz değişti, hareketlerimiz kısıtlanmaya başladı. Haliyle kilo artışları yaşanmaya başladı. Kilo artışı bağışıklık sistemimizin düşmesine neden oluyor. En önemli etmen bence bu dönemde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Bunun içinde yeterli ve dengeli beslenmeliyiz, egzersiz yapmalıyız, uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.” dedi.

TEMEL OLARAK BEŞ BESİN GRUBU VAR

Sağlıklı beslenmek için önceliğimizin besin gruplarını tanımaktan geçtiğini söyleyen Orhan, “Elliye yakın besin grubumuz var ama biz bunları genel olarak beşe ayırıyoruz. Birincisi süt ve ürünler, ikincisi et ürünleri kuru baklagiller ve yağlı tohumlarda bu gruba giriyor, üçüncüsü sebzeler, dördüncüsü meyveler, beşincisi de ekmek grubu. Dengeli beslenebilme adına ana öğünlerimizde tabağımızı dörde ayırmamız gerekiyor. Bunu uygularsak hem her besin öğesinden almış oluruz hem de yeterli ve dengeli beslenmiş oluruz. Tabağımızı dörde böldüğümüz zaman bir çeyreği ekmek grubundan, bir çeyreği et grubundan, bir çeyreği sebze grubundan, bir çeyreği de süt ve süt ürünleri grubundan olacak şekilde ayarlamalıyız. Ara öğünlerde meyve ya da yağlı tohumları tercih edersek bu beş besin grubundan her şeyi her gün almış oluruz. Bu beslenme şekline uyarsak gerekli vitamin ve mineralleri aldığımız için bağışıklığımız da kuvvetlenir.” dedi.

BESLENME ŞEKLİ KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Beslenme şeklinin kişiye göre değişkenlik gösterdiğini ifade eden Orhan, “Ben danışanlarıma üç ana üç ara olmak üzere altı öğünle başlıyorum. Bazen çalışma koşullarımızdan dolayı sabah erken yapılan bir kahvaltı da öğle yemeğine kadar çok uzun bir vakit olabiliyor. Böyle bir durumda iki ara öğün bile yazabiliyorum. Ama genel olarak önerilen öğün şekli üç ana ve üç ara öğündür. Öğünlerde porsiyonlarımız kontrollü olmalı, sağlıklı olduğu için iki porsiyon yerine altı porsiyon tüketilen bir yiyecekte kilo alımına neden olur.” dedi. Beslenme düzenimizde sebze ve meyvelerin önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Beslenme Uzmanı, sebze ve meyvelerin suyunu sıkmaktan ziyade direk olarak tüketilmesi gerektiğini söyledi.

YEMEKLERİMİZİ DOĞRU PİŞİRELİM

Pişirme yöntemlerinin de sağlık açısından önemli olduğunu söyleyen Tuğçe Orhan yiyeceklerimizi kızartmak yerine fırın ve ızgara yöntemlerini tercih etmemiz gerektiğini söyledi. Yiyeceklerimizi haşlarken de yöntemine dikkat etmemiz gerektiğini ifade eden Orhan, “sebzeleri suda haşlıyoruz ve suyunu direk döküyoruz. Böyle olunca içindeki mineralleri gitmiş oluyor. Haşlama işlemini bu nedenle buharda tercih etmeliyiz. Ayrıca haşlama süresi ne kadar kısa olursa o kadar iyi çünkü vitamin ve mineraller hassas olduğu için ısıya maruz kaldıkları zaman kayba uğruyor.” dedi.

YANLIŞ UYGULAMALAR METABOLİZMAYI YAVAŞLATIYOR

Metabolizmanın kişiye, cinsiyete, yaşa göre değişen bir şey olduğunu belirten Orhan, “ herkesin metabolizması farklılık gösterir. Bunları karşılaştırmak doğru değil. Hastalıklarımız bile bu durumu etkilemekte. Yanlış diyet uygulamak metabolizma hızının yavaşlamasına sebep oluyor. Popüler diyetler, detokslar, kendinizi çok aç bırakmanız da aynı şekilde metabolizma hızını yavaşlatıyor.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.