SAAT 09.05’TE HAYAT DURDU..

Bu haber 11 Kasım 2020 saat 8:01 'de eklendi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 82. yıl dönümünde Polatlı Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören ve etkinliklerle anıldı. Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen 10 Kasım Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Törenine, Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Türker ve Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Gaziler ve İstiklal Madalyalılar Derneği, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, Kurum ve Kuruluş temsilcileri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TÖREN ÇELENK SUNUMU İLE GERÇEKLEŞTİ

Çelenklerin sunulması ile başlayan tören saat 9’u 5 geçe sirenler eşliğinde Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okunmasıyla beraber, Ata’nın huzurunda protokol ve öğrenciler tarafından meşaleler yakılmasıyla, Günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmalardan sonra “Kahraman Atatürk” konulu yarışmasında resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere hediye takdim edilmesiyle son buldu. Büyük devlet adamı, kudretli bir komutan ve eşsiz bir lider. Asil Türk Milletinin yüce atası, ordumuzun ebedi başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılarak ebediyete intikal edişinin 82. Yıl dönümünde kendisini büyük bir özlem, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz ifadeleriyle günün anlam ve önemine dair konuşma gerçekleştiren Topçu Teğmen İlker Çalışkan, “Bugün bütün Türkiye, bütün Türk milleti sükut içinde onu sevgi ve saygıyla anmaktadır. Doğada ki tüm canlılar gibi insanoğlunun yaşamının da bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları eserlerle yaşamdan sonra da varlıklarını sürdürürler. İşte bu insanlardan biri de ölüme meydan okuyan, öldükten sonra da yaşayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.

ATATÜRK MİLLETİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİREN KUDRETLİ BİR İNKILAPÇIDIR

Çalışkan, “ Dünya tarihi çağlar boyunca üstün nitelikli askerlerin ve yüksek nitelikli devlet adamlarının hayatlarını dile getirir. Fakat askerlik ve devlet adamlığı nitelik ve yeteneğini bir bütün olarak kendi kişiliğinde toplamış bulunan pek az insanın varlığından söz eder. Atatürk milli mücadelede, milli birliği temin eden eşsiz bir lider, muharebe meydanında efsanevi bir komutan, devlet kuran büyük siyaset adamı, milletin çehresini değiştiren kudretli bir inkılapçıdır. Bu vasıflarıyla insanlık tarihinin tanıdığı en büyük devlet adamlarından biri olduğuna şüphe yoktur. Cönk Bayırında askerlerine “size ben taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölene kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar gelecektir” emrini vermesi ve emrinin tereddütsüz yerine getirilmesi Atatürk’ün komutanlık ve askerlik vasıflarının bir göstergesidir. Atatürk, milletin tarihi seyrini değiştirebilecek üstün meziyetleri sayesinde memleketi askeri ve siyasi zaferlerle uçurumun kenarından kurtarmıştır” dedi.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Çalışkan, “ Dünya tarihinde her türlü imkansızlığa rağmen inandığı fikri tatpik sahasına dökmüş “ya istiklal, ya ölüm” parolası ile bir milli mücadele kazanmış arkasından yepyeni bir hüvviyetle çağdaş bir millet ve devlet yaratmayı başarmış devlet adamı azdır. İçinde bulunduğu şartları değerlendirmede, engelleri ortadan kaldırmada gösterdiği büyük başarı Atatürk’ün ayrı bir özelliğini teşkil etmektedir. Diyebiliriz ki Atatürk, Türk toplumunu sadece çağdaşlaşma gereğini gördüğü için değil bu çağdaşlaşmayı en kısa zamanda gerçekleştirecek yolu gösterdiği için ve nihayet çağdaşlaşmaya engel olan etkenleri cesaretle bertaraf ettiği için büyüktür. Esasen modern Türkiye’nin kurucusu sıfatını da işte bu büyüklüğünden almaktadır. Büyük nutkun sonlarında Türk gençliğine çizdiği tablo aslında kendisi mücadeleye katıldığı zaman memleketin içinde bulunduğu tablodur. Atatürk, en güç şartlar altında bile her şeyin bittiği zannedildiği zamanda dahi Türk milletine gücen hissinin kaybolmaması gerektiği gerçeğini ispatlamış bir milli kahramandır” dedi.

SANATKARLAR EL ÖPMEK SANATKARIN ELİ ÖPÜLÜR

Çalışkan, “Giriştiği mücadelenin başından sonuna kadar Türk Milletinin yüksek vasıflarına güvenmiş, kazanılan her türlü zaferin milletin eseri olduğunu söylemiştir. Bütün teşebbüslerinde millet sevgisine dayanmış kudretli kişiliğiyle kitleleri peşinden sürüklemiş milli kurtuluşa bayrak olan fikirleri, görüşleri ve ölmez eseriyle tesirleri memleket sınırlarını aşmış mazlum milletlerin bağımsızlık ve hürriyet mücadelesinde manevi kudret olmuştur. Atatürk’ün insanlık değerlerine içten ve büyük bir saygısı vardır. O bütün insanlığın asırlar boyu övdüğü ve övündüğü meziyetleri üstün kişiliğinde toplamıştır. Hayatı boyunca gösterdiği davranışlar bu meziyetleri sergilemektedir. Şöyle ki; muzaffer başkomutan olarak İzmir’e girdiği gün önüne serilen bayrağı “bayrak bir milletin bağımsızlık alametidir düşmanında olsa saygı göstermek gerekir” diyerek onu yerden kaldırtan bir milleti hürriyet ve bağımsızlığa kavuşturan büyük eserinin haşmeti karşısında memleketin büyük sanatkarları, şairleri, tiyatro sanatçıları elini öpmek istedikleri zaman “sanatkarlar el öpmek, sanatkarın eli öpülür” cevabını veren, Çanakkale töreninde harpte ölen diğer milletin askerleri için “bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar burada bir dost vatanın toprağındasınız huzur içinde uyuyunuz” diyen büyük Atatürk gerçekten insan sevgisinin, insanlık idealinin kolay erişilemeyecek bir örneğidir” dedi.

 ATATÜRK’ÜN AZİZ HATIRASI ÖNÜNDE BİR KEZ DAHA SAYGIYLA EĞİLİYORUZ

Bu davranışlar belki de insanlık tarihinde eşi olmayacak şekilde onun büyüklüğünü, onun engin hoşgörüsünü simgelemektedir. Yyurtta barış, dünyada barış” ilkesi Atatürk için dünyamızda yaşayan bütün insanları birbirine daha çok yaklaştırmak, daha çok sevdirmek yolunda ki çabaların bir parçasıdır. 1881 Atatürk’ün doğum tarihidir. 1938 ise asla öldüğü tarih olamaz. Bu tarih ancak bir fani vücudun dünyayı terk ettiği, gözlerini bu dünyaya yumduğu tarihtir. Bu iki tarih arasında ki hayatı ise sanki bir destandır, bir efsanedir. Bir ömür ki serinleten değil şahikaların silsilesidir. İlke ve devrimleri zaman ufkunun ötesine ulaşan değerli düşünceleriyle her an yolumuzu aydınlatan tüm zorlukları karşısında bizlere mücadele etme, kendine güvenme, başarma ve azim gücünü veren ebedi komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri ve bıraktıklarıyla daima bizimle olacağına yürekten inanıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak yüreğimizde taşıdığımız vatan ve millet sevgisi, barış ve güvenliğin teminatı, caydırıcı gücümüz ve üstün disiplin anlayışımızla grevimizin başında ve asil milletimizin hizmetindeyiz. Saygımız ve minnetimiz her geçen gün artarak sonsuza kadar sürecektir. Kurduğu Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağız. Onun aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Ruhu şad olsun” dedi. Haber/DENİZ UYAR-İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.