Rusya İçişleri Bakanlığı, ‘Jamala’ olarak tanınan Kırgızistan doğumlu Ukraynalı şarkıcı Susana Cemaleddinova'yı arananlar listesine alındığını duyurdu.

Marapi Yanardağı Nerede? Yanardağ Patlaması Ne Demek? En Son Nerede Yanardağ Patladı? Marapi Yanardağı Nerede? Yanardağ Patlaması Ne Demek? En Son Nerede Yanardağ Patladı?

"27 Ağustos 1983 doğumlu Susana Jamaladinova. Arama gerekçesi: suç maddesi kapsamında aranıyor" denilen açıklamada ayrıca, sanatçının hangi suç maddesi kapsamında yargılandığının belirtilmemesi dikkat çekti.

Jamala'nın en son Rusya saldırısından kaçarak iki çocuğuyla beraber Türkiye'ye sığındığı iddia edilmişti.

2016 YILINDA BİRİNCİ OLMUŞTU

2016 yılında uluslararası şarkı yarışması Eurovision'da Ukrayna'yı ‘1944’ adlı Kırım Tatar Sürgünü'nü anlatan şarkısıyla temsil eden Jamala, yarışmayı 534 puanla kazanarak birinci olmuştu.

Eurovision'ı kazanmasının ardından dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Jamala'ya "Ukrayna halk sanatçısı" unvanı verilmişti.

Josef Stalin tarafından atalarının sürgün edildiği Kırgızistan'da doğan Cemaleddinova'nın ailesi, Ukrayna'nın bağımsızlığını kazanması üzerine Kırım'a döndü. Babası Müslüman bir Kırım Tatarı, Ermeni kökenli olan annesi ise Hristiyandır.