Her yıl Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından düzenlenen "Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları" etkinliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle Kars'ta başladı. Gazeteciler, Kars'ın coğrafi, tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfetme fırsatı buldukları seyahatin bir sonraki adresi Katerine Av Köşkü oldu. 

HASTA OĞLU İÇİN YAPTIRMIŞ 

Sarıkamış'taki Katerina Av Köşkü, 1896 yılında dönemin Rus Çarı II. Nikola tarafından inşa edilmiş. Köşk, aslında Çar'ın hasta oğlu Alex için yapılmış, onun şifa bulması için bir tedavi merkezi olarak kullanılmış. Çar II. Nikola zaman zaman burada konaklandığı söyleniyor.

Rus Çarı'nın Sarıkamış'taki Gizli Sarayı Katerina Av Köşkü

ÇİVİ KULLANILMADAN OLUŞTURULDU 

Köşkün müştemilatı ve ana yapısı olmak üzere iki bölümden oluşur. Özellikle dikkat çeken özelliği, hiçbir çivi kullanılmadan yapılmış olmasıdır; bütün ağaçlar geçme sistemiyle bir araya getirilmiş, orta kısımda ise beton ayaklar kullanılıyor. Sarıkamış'ın en gözde mekanlarından biri olan Katerina Av Köşkü, restorasyon projeleri tamamlanmış durumda. 2023 yılında tamamlanan projenin 2024 yılında uygulama aşamasına geçildiği ve kısa bir süre içinde restorasyonun tamamlanacağı belirtiliyor. 

Rus Çarı'nın Sarıkamış'taki Gizli Sarayı Katerina Av Köşkü (2)

CUMHURİYET DÖNEMİNDE ASKERİ BİNA OLARAK KULLANILMIŞ

Köşkün doğrudan bir otel olarak hizmet vermeyeceğini bir otel projesin şeklinde restore edileceği söyleniyor. Öte yandan, Cumhuriyet döneminde bir ara askeri bina olarak kullanılmış olup, bu dönemdeki tahribatlar restorasyon sürecini uzattığı ifade ediliyor. 

Rus Çarı'nın Sarıkamış'taki Gizli Sarayı Katerina Av Köşkü (3)

Şehrin içinde saklı bir cennet: "Dikmen Vadisi" Şehrin içinde saklı bir cennet: "Dikmen Vadisi"

Muhabir: ZEYNEP PAMUK