Burak Yılmaz’ın istifası sonrası Beşiktaş’ın başına geçen Rıza Çalımbay, düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Başakşehir maçına kısa bir süre kaldığını belirten Çalımbay, milli aranın ardından bambaşka bir Beşiktaş izleteceklerini belirtti.

İşte Rıza Çalımbay’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“TAKIMIN DURUMU İÇ AÇICI DEĞİL”

"Bütün futbol hayatım Beşiktaş'ta başladı ve burada bitti. Beşiktaş'ın bende yeri hep apayrıdır. Aynı ilk başladığım zamana benziyor bugün. Saydın Demirören döneminde de böyle başladım. Başkan, Del Bosque zamanı çağırdı ve 'Beşiktaş'ta çalışır mısın?' dedi. Sıkıntılı ve kaosla başladık. Bir tek Galatasaray'a kaybettik, namağlup bitiriyorduk. Takımın durumu iç açıcı değil. Nerde krizi var, onu bulmamız lazım.

“OYUNCULARIN HEPSİNDE KIRGINLIK VE KARAMSARLIK VAR”

Bir teknik direktörde liderlik vasfı olmazsa, krizi çözme ihtimali sıfır. Oyuncuların hepsinde bir kırgınlık ve karamsarlık var. Ben, kendilerine birkaç şey söyledim. Bunları düzelteceğiz. Bunları düzelteceğiz. Bunun için zamana ihtiyacımız var. Sakat arkadaşlar da var. Mesela Aboubakar'ı gördüm. 'Hazır mısın?' dedim 'Hayır, sakatım.' dedi. Zaten sekerek yürüyor. Baya sıkıntılı.

“UZUN SÜRE DEVAM EDERSEK 5 YILLIK PROJEMİZ VAR”

Beşiktaş'ın altyapısında yetiştim. Altyapıya bu yüzden zaafım var, çok severim oyuncu çıkarmayı. Alttan üç oyuncumuzu ve aldığımız bazı isimleri kampa götüreceğiz. Kim gelir ve iyi oynarsa, A Takım'a alırız. Uzun süre devam edersek de 5 yıllık projemiz var.

“BURAK YILMAZ ÇOK ERKEN BAŞLADI”

Burak Yılmaz sevdiğim bir insan. Biz onunla beraber çalıştık. Ama Burak'la görüşmedim. Burak Yılmaz çok erken başladı. Çok hırslı birisi ama antrenörlükte bir yere gelmeniz gerekiyor. Futbolculuktan antrenörlüğe geldiğimiz zaman ekibinizin çok iyi olması lazım.

“TEK DÜŞÜNDÜĞÜM ŞEY BAŞAKŞEHİR MAÇI”

Beşiktaş şampiyonluğa oynamak zorunda. Başkan adayları sağ olsun beni aradılar. Hepsi değerli insanlar. Ben zaman düşünmüyorum. Tek düşündüğüm şey Başakşehir maçı. Bana zaman verildiğinde iyi şeyler yapacağıma yürekten inanıyorum. Bu takım geçen sene 15 maç namağlup gitti. Bugünkü durumdan çok iyisini yapabilirler.

“DURUMUMUZ İYİ DEĞİL’ DEDİLER”

Beşiktaş'a geldiğim için mutluyum. 'Durumumuz iyi değil' dediler, 'Sorun değil.' dedim. 'Yapar mıyız hocam?' dediler, ben de 'Yaparız.' dedim.

“GÖREV TEKLİF EDİLDİKTEN SONRA ‘YOK DEMEM MÜMKÜN DEĞİL”

Nereye kadar giderse bu anlaşma... Bizim için zor bir başlangıç. Hakikatten sıkıntılı durum. Taşın altına elimizi koyacağız. Başkana da söyledim, bana bir görev teklif edildikten sonra 'Yok' demem mümkün değil! 2 maç olur, 3 maç olur! Çağırıldığım zaman gerekeni yaparım. Mutluyum, işimizin zor olduğunu biliyorum. Buraya benden önce gelen arkadaşlardan daha zor durumdayım. Daha önce gelsem, daha farklı şeyler olacağını biliyorum. Ama bu durumu atlatacağız. En önemli destekçimiz taraftar. Taraftar üzgün, kızgın, sinirli. Öncelikle onları kazanmamız lazım.

riza-calimbay-goreve-resmen-basladi-sahaya-bambasla-sekilde-cikacaklar (2)

“ARADAN SONRA BAMBAŞKA ŞEKİLDE DÖNECEĞİZ”

Oyuncuların kapasitesi bu değil. Onu aşmak için zaman lazım. Ancak zaman yok. Bir ter idmanı yapacağız ve maça çıkacağız. En önemli şey Başakşehir maçını geçmek. Sonra ara var ve arada kampa gideceğiz. Aradan sonra bambaşka şekilde döneceğiz. Elimizden geleni yapacağız. O Sıkıntıları çözeceğiz. Bazılarının sıkıntısını biliyoruz, transferden oluyor. Sorunları kafadan atıp, maçlara daha iyi devam edeceğiz. Futbolda her şeyi gördüm. Çok krizli takımla gittim. Önce krizi çözüp, sonra işimize bakıyorduk. Burada zaman az, maça 1,5 gün bile yok.

“SAKATLIĞI OLAN OYUNCUYU ASLA OYNATMAYACAĞIZ”

Sabah çok erken geldim, sabahtan beri takımı yazıyorum. Sakat çok. Altyapıdan oyuncu çıkarırız. Sakatlığı olan oyuncuyu asla oynatmayacağız. Başakşehir maçını iyi şekilde bitirdikten sonra önümüz açılacak.

Fenerbahçe Danimarka'da darmadağın! Fenerbahçe Danimarka'da darmadağın!

“BEŞİKTAŞ’A MİNNET BORÇLUYUM”

Sezon başında gelmeyi, transferleri yapmayı biz de isteriz. Ancak şu anda bizi çağırdılar. Yapacak bir şey yok. Çok iyi Beşiktaşlı olduğumu söylediler. Ne olursa olsun, çağırdıkları zaman gelirim. Beşiktaş'a minnet borçluyum. Beşiktaş bize verdi, şimdi sıra bizde. Elimizden geleni yapacağız.

“OYUNCULARIN HEPSİ İYİ”

Transfer edilen oyuncuların hepsi iyi. Bana göre hazır değillerdi. O yüzden kendilerini gösteremediler. Özellikle Bakhtiyor Zaynutdinov! Milli takımına çok iyi işler yapıyor ama bizde sol bek oynuyor. Yeri sol bek değil. Herkes kendi pozisyonunda oynayacak. Arkadaşlarımız daha erken ve hazır gelselerdi, bu takım bambaşka olurdu.”