25 Mart'tan bu yana yapılan ve 37’nci turda sonuçlanan Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde Ömer Kerkez yeni Yargıtay Başkanı seçilmişti. Bir seçim de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için yapıldı.

Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in görev süresinin dolması nedeniyle yapılan seçimde, 8 aday arasından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için aday belirledi.

Gün boyu devam eden seçimde, adaylar arasında yoğun bir rekabet yaşandı. Seçim sonucunda, adaylardan Yaşar Şimşek 86, Muhsin Şentürk 77, Hakan Yüksel 56, Mustafa Erol 33 oy alırken, Yusuf Kuzu ise 31 oy alarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için belirlenen aday oldu.

ERDOĞAN MUHSİN ŞENTÜRK’Ü ATADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 gün içinde adaylardan birini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olarak seçmesi bekleniyordu.

Erdoğan'ın atama kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, Yargıtay'da 36 tur süren başkanlık düğümünün 'çözülmesi' sonrası adaylıktan çekilen 3. Daire Başkanı Muhsin Şentürk’ü atadı.

EGO Genel Müdürlüğü sorunları yerinde dinliyor EGO Genel Müdürlüğü sorunları yerinde dinliyor

Muhsin Senturk Kimdir

4 yıl görev yapması beklenen Muhsin Şentürk, adını TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın tutukluluğunun sona erdirilmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi kararını uygulamamasıyla duyurmuştu.

MUHSİN ŞENTÜRK KİMDİR?

Muhsin Şentürk, 1968'de Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Şentürk, sırasıyla Kars Susuz, Sivas Koyulhisar Cumhuriyet Savcılığı, Yargıtay 3.Ceza Dairesi tetkik hakimliği, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. Yargıtay üyeliğine 2012'de seçilen Muhsin Şentürk, evli ve iki çocuk babası.

Muhsin Şentürk 16 Mayıs tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısılığına atandı.