Almanya'da çifte vatandaşlığı mümkün kılan yasa 27 Haziran (yarın) yürürlüğe girecek. Yürürlükte olacak olan bu yasa sayesinde Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, Türk vatandaşlığından da ayrılmadan Alman vatandaşlığına sahip olabilecekler.

26 Mart tarihinde Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından imzalanan "Vatandaşlık Yasası'nın Modernizasyonu Yasası", 27 Haziran (yarın) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceği öğrenildi. 

ALMANCA TESTİ ZORUNLULUĞU VAR

Yeni yasa sonrasında Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, Türk vatandaşlığından ayrılmak zorunda kalmayacak. Ayrıca, sekiz yıl olan Alman vatandaşlığına geçme süresi beş yıla indirilecek. Ancak, kadın-erkek eşitliğini kabul etmeyen, Yahudi düşmanı, ırkçı, yabancı düşmanı veya başka insanlık dışı eylemlerde bulunanlar Alman vatandaşlığına alınmayacak.

Tapusu Olanlara Müjde: Bu Vergiyi Artık Ödemeyecek! Tapusu Olanlara Müjde: Bu Vergiyi Artık Ödemeyecek!

Almanya'da doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin en az beş yıl yasal olarak ülkede ikamet etmesi halinde Alman vatandaşlığı alabilecek. Ayrıca vatandaşlık başvurusunda bulunanların, Almanca dil bilgisini kanıtlamaları gereken bir teste girmeleri gerekecek.

Bu düzenlemelerle Almanya'da yaşayan yabancılar, özellikle Türk vatandaşları, iki ülkenin vatandaşlık haklarından aynı anda faydalanabilecek.

Kaynak: HABERLER.COM