İsrail’in Refah şehrinin doğusundaki mahallelere tahliye talimatı vermesinin sonrasında yerinden olan Filistinliler, Gazze Şeridi’nin merkezinde kaldırımlara ve boş arazilere çadır kampları kuruyor.

Refah’tan Işgale Uğrayan Filistinliler Çadır Kampları Kuruyor 3

İsrail’in yoğun kara harekâtı öncesi Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinin doğusunda yer alan mahallelere 6 Mayıs 2024 tarihinde tahliye talimatı vermesinin sonrasında binlerce kişi bölgeden göç ediyor. Zorla yerlerinden olan Filistinli aileler, Gazze Şeridi’nin merkezindeki Deyr El Balah şehrinde yeni çadır kampları kuruyor. Çok sayıda aile yer bulamadıkları için kaldırımlara çadır kurarken, önemli bir kısmı ise boş arazilere yerleşiyor.

Refah’tan Işgale Uğrayan Filistinliler Çadır Kampları Kuruyor 4

Aydın'da FETÖ operasyonu: 12 şüpheli gözaltına alındı Aydın'da FETÖ operasyonu: 12 şüpheli gözaltına alındı

Refah şehrinden göç eden Ahed Jabr Rayhan, İsrail’in saldırılara başladıktan sonra Gazze Şeridi'nin kuzeyinden Refah şehrine geçtiğini ancak İsrail'in buraya da saldırması sebebiyle şehirden ayrılmak zorunda kaldığını ifade etti. Refah şehrinin doğusunda yaşayanların ciddi bir kısmının Gazze Şeridi'nin merkezindeki Nuseyrat Mülteci Kampı, Deyr El Balah kenti ve Maghazi Mülteci Kampı’na gittiğini ifade eden Rayhan, halkın yorgun düşmesi ve durumun giderek zorlaşması sebebiyle savaşın bir an önce bitmesini istediklerini söyledi.

Refah’tan Işgale Uğrayan Filistinliler Çadır Kampları Kuruyor 5

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin 7 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, insani yardımların geçtiği Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafının ele geçirildiği belirtilmişti. İsrail ordusu, Refah’ta yaşayan Filistinlilere Gazze Şeridi'nin güneyindeki el-Mevasi ve Han Yunus kenti bölgesindeki kamplara gitmeleri çağrısını yapmıştı.

Refah’tan Işgale Uğrayan Filistinliler Çadır Kampları Kuruyor 2

İHA