Boeing'e ait Starliner mekiğinin fırlatılması 21 Mayıs'a ertelendi Boeing'e ait Starliner mekiğinin fırlatılması 21 Mayıs'a ertelendi

Raspberry Pi kullanıcıları için heyecan verici bir gelişme meydana geldi: Raspberry Pi'nin resmi uzaktan masaüstü erişim istemcisi artık beta sürümünde kullanıma sunuldu! Raspberry Pi Connect adını taşıyan bu yeni özellik, Pi kullanıcılarının web tarayıcıları aracılığıyla Pi masaüstlerine uzaktan erişim sağlamasını sağlıyor. Bu, Raspberry Pi için ilk resmi uzaktan erişim aracı olma özelliği taşıyor ve kullanımı oldukça basit. Ancak, belirli gereksinimler ve kurulum adımları bulunuyor. Gelip bu heyecan verici yeni özelliği yakından inceleyelim!

Raspberry Pi Artık Uzaktan Masaüstü Erişimini Destekliyor

Raspberry Pi'nin yeni beta sürümü olan "Raspberry Pi Connect", artık Pi masaüstünüze web tarayıcınızdan uzaktan erişim sağlıyor. Pi Connect'i yükleyin, Raspberry Pi ID'nizle oturum açın ve hemen kullanmaya başlayın.

Bu, Raspberry Pi için ilk resmi uzaktan erişim istemcisi. Önceden VNC üzerinden uzaktan bağlantı kurulabiliyordu ancak VNC genellikle teknik destek için kullanılır ve kurulumu karmaşık olabilir. Üçüncü taraf uzaktan erişim araçları ise zamanla güncellenemeyebilir veya değişikliklere uyum sağlayamayabilir. Örneğin, en son Pi OS Bookworm sürümü, X uzak masaüstü desteğini tamamen sonlandırarak daha yeni Wayland teknolojisine geçti.

Raspberry Pi Connect'in kurulumu kolaydır ancak kullanmak için Pi OS Bookworm'un 64 bit sürümü gereklidir ve sadece Pi 5, Pi 4 ve Pi 400 ile uyumludur. Eğer uygun bir Raspberry Pi'niz varsa ve OS Bookworm'a geçiş yapmak istiyorsanız, Raspberry Pi Imager'ı ziyaret edebilirsiniz.

Pi OS Bookworm'u çalıştırdıktan sonra terminal penceresini açın ve aşağıdaki komutları girin:

sudo apt update sudo apt upgrade sudo apt install rpi-connect

Raspberry Pi'nizi yeniden başlatın ve menü çubuğunuzun sağ tarafındaki "Bağlan" simgesine tıklayarak Raspberry Pi ID'nizle oturum açın. Ardından, Connect Portal'ı ziyaret ederek Raspberry Pi'nize herhangi bir bilgisayardan erişebilirsiniz.

Pi Connect başlangıçta otomatik olarak açılır. Hizmeti duraklatmanız veya devre dışı bırakmanız gerektiğinde, menü çubuğundaki Bağlan simgesine tıklayarak "Ekran paylaşımını devre dışı bırak" veya "Oturumu kapat" seçeneklerini kullanabilirsiniz. Güvenlik endişeleriniz varsa veya hizmeti başkalarıyla paylaşmayı planlıyorsanız, gelişmiş günlük kaydını etkinleştirmeniz önerilir.

Beta bir uygulama olarak, Pi Connect bazı hatalara sahip olabilir. Birden fazla ekrana sahip Pi bilgisayarlarında tuhaf sorunlarla karşılaşabilirsiniz ve trafiğinizi aktarması gerektiğinde gecikmeler yaşanabilir.

Raspberry Pi Connect, belgelere bakarak daha fazla bilgi ve talimat içeriyor. Hizmetin sonsuza kadar ücretsiz olacağı ancak gelecekte trafik aktarmalarının maliyetli olabileceği belirtiliyor.