PTO’DAN ARABULUCULUK HİZMETİ

Bu haber 16 Eylül 2021 saat 10:01 'de eklendi.

Polatlı Ticaret Odası (PTO), üyelerine hukuk uyuşmazlıklarının arabulucular aracılığıyla çözüme kavuşturulmasını kolaylaştırmak amacıyla Polatlı Ticaret Odası Arabuluculuk ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’ni kurdu.

ALANINDA UZMAN ARABULUCULAR

Üyelerine hizmet noktasında her geçen gün faaliyetlerine bir yenisini ekleyen Polatlı Ticaret Odası, bu defa da üyeleri için Polatlı Ticaret Odası Arabuluculuk ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’ni kurdu. Üyelerinin hukuk uyuşmazlıklarını alanında uzman arabulucular aracılığı ile çözüme kavuşturulmasını kolaylaştırmak, arabuluculuk konusunda bilgilendirme toplantıları ve eğitimler düzenlemek, arabuluculuk sisteminin tanıtılması ve farkındalığın arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruluna çözüm merkezi üyelerin ve vatandaşların uyuşmazlıklarına yardımcı olmayı hedeflemekte. Bu kapsamda PTO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan TOBB Uyum Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi ile işbirliği protokolü imzalanmıştır.

PTO ARABULUCULUK MERKEZİ İRTİBAT BÜROSU

Polatlı Ticaret Odası Arabuluculuk ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi, çözüm alternatifleri dahilinde, en kısa sürede, yasal yollara başvuru nedeniyle karşılaşabilecekleri maliyetten çok daha az maliyetle, tarafların uyuşmazlıklarını anlaşmayla sonuçlandırması doğrultusunda hizmet verecektir. TOBB UYUM ile işbirliği içerisinde gerekli prosedürleri uygulayacaktır. Uyuşmazlıkların arabuluculukla çözümlenememesi halinde bir sonraki aşama olarak, durumun gereklerine göre merkezimizin iş birliği içinde olacağı kuruluşların yürüttüğü MedArb veya tahkim uyuşmazlık çözüm yoluna yönlendirilebilecektir.

ARABULUCUK MERKEZİNE BAŞVURU

Taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlığın çıkmaya başladığı andan itibaren mahkeme veya tahkim yoluna başvurmadan önce veya mahkeme sırasında arabuluculuk merkezine başvurulabilir. A

RABULUCUK VE ARABULUCULUĞUN FAYDALARI NEDİR?

Arabuluculuk, taraflar arasındaki uyuşmazlığın arabulucu yardımı ile dostane yollarla çözülmesini hedefleyen alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Mahkemeden daha kısa sürer, ekonomik ve düşük maliyetlidir. Taraflar arabulucuyu kendileri seçer. Kaybedeni olmayan dostane bir çözüm yoludur. Karşılıklı menfaatlerin korunması esastır. Taraflar kendi sorunlarını kendileri çözer. Gizlilik içerisinde yürütülen bir süreçtir. Arabuluculuk anlaşması, mahkeme kararına eşdeğerdir. Arabuluculuğa başvurmakla, mahkemede dava açma hakkı kaybolmaz.

ARABULUCULUK KAPSAMINDA OLAN DAVALAR

İhtiyari (İsteğe Bağlı) Arabuluculuk; Uyuşmazlık içerisinde olan tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri her türlü özel hukuk uyuşmazlıkları ihtiyari arabuluculuk dahilinde çözüme kavuşturulabilir. Dava Şartı (Zorunlu) Arabuluculuk; Kanunen belirlenen üç konuda dava şartı olarak arabuluculuğa başvurulmalıdır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu Kapsamında Dava Şartı Olarak Arabuluculuk: Ticari davalardan konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması dava şartıdır. 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu Kapsamında Dava Şartı Olarak Arabuluculuk: Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli davalardan önce arabuluculuğa başvurulması dava şartıdır. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu Kapsamında Dava Şartı Olarak Arabuluculuk: Tüketici mahkemelerinde görülen uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurulması dava şartıdır.

ARABULUCULUĞUN UYGULANDIĞI UYUŞMAZLIKLAR

Ticari Uyuşmazlıklar, İşçiİşveren Uyuşmazlıkları, Tüketici Uyuşmazlıkları, Banka ve Finans Hukuku, Sigorta Hukuku, İnşaat Hukuku, Sağlık Hukuku, Fikri ve Sınai Haklar Hukuku, Enerji Hukuku, Spor Hukuku.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.