Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Özlem Kumrular'ın kim olduğu hakkında araştırılıyor. Kumrular, "Dünyada Türk İmgesi", "Türk Korkusu", "İslam Korkusu" ve "Osmanlı Habsburg Düellosu" gibi eserleri ile tanınıyor. Peki, Prof. Dr. Özlem Kumrular neden kaç yaşında öldü? Kösem Sultan'ın yazarı Özlem Kumrular nereli?

Özlem Kumrular kimdir?

1974 İstanbul doğumlu olan Kumrular, Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra İspanya'da Salamanca Üniversitesi'nde doktora yaptı. Özellikle İspanya kaynaklarına dayanan Türk ve Osmanlı tarihi araştırmalarıyla tanınan Kumrular, "Dünyada Türk İmgesi", "Türk Korkusu", "İslam Korkusu" ve "Osmanlı Habsburg Düellosu" gibi önemli eserlere imza attı.

Akademik çalışmalarının yanı sıra "Kösem Sultan", "Haremde Taht Kuranlar - Nurbanu ve Safiye Sultan" ve "Sultanın Mutfağı" gibi tarihi kurgu romanlarıyla da büyük ilgi gören Kumrular, bir süre önce akademisyenliği bırakarak kendini tamamen yazmaya ve farklı ülkelerde kültür turları düzenlemeye adamıştı. Son olarak İsviçre'de bir kültür turu sırasında geçirdiği trafik kazası, ne yazık ki hayatının sonunu getirdi.

Fatih Bucak'ın eski eşi Burcu Çetinkaya kimdir? Kaç yaşında? Fatih Bucak'ın eski eşi Burcu Çetinkaya kimdir? Kaç yaşında?

Prof. Dr. Özlem Kumrular'ın vefatı, tarih ve edebiyat dünyasında büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor. Kendisi, hem akademik çalışmalarıyla hem de romanlarıyla Türk tarihine ve kültürüne önemli katkılarda bulunmuş bir isim olarak hatırlanacak.

 Prof. Dr. Özlem Kumrular neden kaç yaşında öldü?

Tarihçi ve yazar Prof. Dr. Özlem Kumrular, 29 Mayıs 2024'te 50 yaşında hayatını kaybetti. Geçtiğimiz yıl İsviçre'nin Zürih kentinde geçirdiği trafik kazası sonucu uzun süredir tedavi gören Kumrular, maalesef kurtarılamadı.

Editör: ÖMER YILDIZCI