POLATLI’YA İKİNCİ SU DARBESİ

Bu haber 12 Ekim 2022 saat 10:04 'de eklendi.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi 10 Ekim tarihli toplantısında AK Parti üyelerinin önergesi alınan veto kararına rağmen AK Parti ve MHP gruplarının oylarıyla ASKİ su tarifesinde yüzde 50 indirim yapılması kararını değerlendirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi 10 Ekim tarihli toplantısında AK Parti üyelerinin önergesi alınan veto kararına rağmen AK Parti ve MHP gruplarının oylarıyla ASKİ su tarifesinde yüzde 50 indirim yapılması kararı yeniden kabul edildi. Bu kararla birlikte ASKİ’nin su gelirlerinin elektrik giderlerini bile karşılayamayacağı ifade ediliyor. Bunun sonucu olarak Polatlı’nın içme suyu sorununu kökten çözecek İvedik-Polatlı içme suyu hattındaki çalışmaların yarıda kalabileceğini belirten CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, “Projenin bitirilmesi ASKİ tarifesinin bir şekilde eski haline getirilmesine bağlıdır. İnşallah yaptıkları hatadan geri dönerler. Aksi takdirde Polatlı halkına su üzerinden büyük bir ihanet ortaya çıkmıştır.” İfadelerini kullandı.

OVACIK: SUDAN ELDE EDİLEN GELİR ELEKTRİK GİDERİNİ KARŞILAYAMAYACAK SEVİYEYE GELDİ

Alınan kararın ASKİ’ye büyük darbe vuracağını ifade eden CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık, “Eylül Ayı Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, Ebubekir Kiper ve Meclis Başkanvekili Fatih Ünal’ın ASKİ su tarifesinin yüzde 50 indirimli uygulanmasına yönelik vermiş oldukları önerge AK Parti ve MHP’li Meclis Üyeleri tarafından kabul görmüştü. Mansur Başkanımız bu kararı veto etti ve 10 Ekim tarihli Belediye Meclis Toplantımızda gündeme geldi. AK Parti ve MHP’li Meclis Grubu tekrar önergelerinin arkasında durarak vetoyu tanımadıklarını ilan etmiş oldular. Doğal olarak da aslında m3 fiyatı 24 TL fiyat uygulanması gerekirken 12 TL’ye uygulanan ASKİ su tarifesi tekrar yüzde 50 indirimle 6 TL’ye düşürülmüş oldu. Bunun sonucunda ASKİ Genel Müdürlüğü’nün sudan elden ettiği para elektrik giderlerini bile karşılayamayacak seviyeye gelmiş oldu.” dedi.

“POLATLI HALKINA SU ÜZERİNDEN BÜYÜK BİR İHANET ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Alınan karar ile Polatlı halkına su üzerinden büyük bir ihanet yapıldığını söyleyen Ovacık, “107 kilometrelik Polatlı-İvedik İçme Suyu İsale Hattı 2020 yılında ihale edilmişti. Toplam ihale bedeli 550 Milyon TL’ydi. Bugünkü şartlarda yıllık fiyat artışları üzerlerine eklenerek proje maliyeti yaklaşık 2 Milyar TL’yi buluyor. 2 Milyar TL’lik proje Polatlı tarihinin en büyük projelerinden biri olduğuna delalettir. ASKİ su fiyat tarifesinin yüzde 50 indirilmesiyle beraber bu proje akamete uğramış olacak. Burada Polatlı halkına yanıtı AK Parti ve MHP’li belediye meclis üyeleri vermek durumunda. Mansur Yavaş ve ekibi üzerine düşeni yapmıştır, bu projeyi başlatmıştır. Projenin bitirilmesi ASKİ tarifesinin bir şekilde eski haline getirilmesine bağlıdır. İnşallah yaptıkları hatadan geri dönerler. Aksi takdirde Polatlı halkına su üzerinden büyük bir ihanet ortaya çıkmıştır. Bu ihanetin ortadan kalkması AK Parti ve MHP Büyükşehir Belediye Meclis Gruplarının hatalarından dönmesiyle ortadan kaldırılacaktır.” ifadelerini kullandı.

NESLİHANOĞLU: KARARI MAHKEMEYE GÖTÜRECEĞİZ!

Alınan karar gereği 30 yıldır yapımı beklenen ve Mansur Yavaş döneminde başlanan, maliyeti 1,6 milyar TL’yi geçen İvedik-Polatlı İçme Suyu Hattı’nın yapım çalışmalarının yanı sıra Mamak – Gölbaşı İçme Suyu Hattı ve Elmadağ İçme Suyu Hattı gibi projeler yarıda kalacak. Bunun yanı sıra yağışlarda su taşkınları yaşanmasına neden olan bölgelerde yapımı süren altyapı çalışmaları da durdurulacak. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan ABB Meclisi CHP Grup Başkanvekili Yaşar Neslihanoğlu şunları söyledi; “Kararı mahkemeye götüreceğiz. Eğer mahkeme de öyle ya da böyle bu kararı onaylarsa şu anda devam eden projelerin hepsi yarım kalacak. 30 yıldır yapılmayan altyapı çalışmaları yarıda kalacak. Selde insanlar hayatını kaybediyor, bunu mu istiyorsunuz? İnsanlar temiz su içsin istemiyor musunuz? Kurumları işlemez hale mi getirmek istiyorsunuz? Tüm Türkiye’ye örnek olan Mansur Yavaş Belediyeciliğini böyle mi durdurabileceğinizi zannediyorsunuz? Taşkın sahalarını önleme projeleri, kapalı sistem kanalizasyon projeleri yarıda kalacak. Polatlı’nın, Elmadağ’ın, Gölbaşı’nın devam eden 30 yıllık hasretleri yarıda kalacak. Şimdiden ilan ediyorum, kayda geçsin. Eğer kanun dışı bu ısrarınızı sürdürürseniz tüm bunların sorumlusu sizlersiniz. Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimini böyle engelleyemezsiniz. Yıllarca 2,5 kat daha pahalı su satıp bugün ekonomiyi getirdiğiniz durumun acısını kamuyu zarara uğratarak çıkaramazsınız”

DAHA ÖNCE BORÇLANMA KARARI DA REDDEDİLMİŞTİ

Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı Kasım ayı meclis toplantısında ASKİ’nin borçlanma yetkisi konusu görüşülmüş ve AK Parti ve MHP grupları borçlanmaya ret oyu vermişti. Borçlanma yetkisi daha sonra mahkeme kararıyla alınmış ancak İvedik-Polatlı içme suyu hattı projesi başlamıştı. Fakat kararın daha sonra alınması nedeniyle Polatlı’nın içme suyu sorununu çözecek projede 8-9 aylık bir gecikme yaşanmış ve bu gecikme nedeniyle maliyet artışı olmuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.