POLATLI’NIN YÜZ AKI: SELÇUKLU KURAN KURSU

Bu haber 11 Nisan 2022 saat 9:42 'de eklendi.

İlçemizde hafızlık eğitimi denilince akla gelen ilk kurumlardan, Polatlı Müftülüğüne bağlı Selçuklu Kuran Kursu ferah, temiz, nezih ortamı ve eğitimde kalitesi ile adından söz ettirmeye başladı.

Polatlı Müftülüğüne bağlı Selçuklu Kuran Kursu, ilçemiz Şentepe Mahallesinde hizmet veriyor. Kurum, faaliyetine başladığı günden bugüne yetiştirdiği hafızlar ve kalitesi ile dikkat çekiyor. Diyanet Vakfı Polatlı Şubesi ve Polatlılı hayırseverlerinde desteği ile çalışmalarına devam eden kurumda 60 öğrenci hafızlık eğitimi alıyor. İçerisinde 5 sınıf, 50 kişilik yatak kapasiteli yurt ve donanımlı bir kütüphaneye sahip kurumda sınıflara Diyanet İşleri Başkanlığında uzun dönem Kuran’a hizmet etmiş alimlerin isimleri verilmiş. Burada eğitim alan öğrenciler gerekli yeterliliğe ulaştıklarında Kursun yanında bulunan Sultan Alparslan camiinde müezzinlik ve imamlık yaparak mesleklerini de erkenden icra edebilme fırsatı buluyorlar.

“MESLEKLERİNİ DAHA BU YAŞTA İCRA ETMEYE BAŞLIYORLAR”

Polatlı Postası Gazetesi İmtiyaz Sahibi Aykut Kaya ile birlikte Selçuklu Kuran Kursunu gezerek kurum faaliyetleri hakkında bilgi aldık. Selçuklu Kuran Kursu Sorumlusu İsmail Bilici, kurumun verdiği hizmetler hakkında şunları söyledi: “Yatılı ve gündüzcü olmak üzere 60 talebemiz var. 50 yatak kapasitemiz var. Yataklarımız ranza değil baza şeklinde. Yemekhanemiz oldukça büyük ve temiz. Buradaki talebelerimiz hem İmam Hatip Ortaokulunda hem de burada eğitim görüyorlar. İmam Hatip Ortaokulunu bitiren bir talebe liseye geçerken hafızlığını bitirmiş oluyor. Burada 6 hocamız ve 4 bayan personelimiz var. Bütün hizmetlerimizi Polatlı Müftülüğümüzün denetiminde yapıyoruz. Tabi burada Polatlı halkımızın desteği de çok önemli. Faaliyetlerimizi Diyanet Vakfı Polatlı Şubesi çatısı altında gerçekleştiriyoruz. 5 tane sınıfımız var, her sınıfımıza Diyanet İşleri Başkanlığında uzun dönem Kuran’a hizmet etmiş alimlerimizin isimlerini verdik. Kuran Kursumuzu Emekli Öğretmen Merhum Selçuk Taşkıran başlamış daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Vakfı Polatlı Şubesine teslim etti. Şu anda mülkiyeti ile birlikte Polatlı Müftülüğümüze ait. Burada okuyan talebelerimiz yan tarafta bulunan camimizde müezzinlik ve imamlık yapıyorlar. Mesleklerini daha bu yaşta icra etmeye başlıyorlar.”

FAHRİ ALTAN KURAN KURSUNDA BAŞARILI OLANLAR BURADA EĞİTİM GÖRMEYE HAK KAZANIYOR

“Burası Polatlı’nın yüz akı diyebilirim. Bir genç kardeşimiz burada sadece 3 ay 10 günde hafız oldu, şu anda imamlık yapıyor. Şimdiye kadar Polatlı’da 125 tane hafız yetişmiş, bunun 45 tanesi erkek olmak üzere 75 tanesi son 5 yıl içinde yetişti. Yatılı kız Kuran Kursumuzda da eğitimlerimiz devam ediyor. Buraya gelmek isteyenler 5.sınıfı okurken Fahri Altan Kuran Kursunda hafızlık hazırlık sınıfına gidiyorlar. Orada başarılı olan talebeler komisyon tarafından belirlenerek burada eğitime başlıyorlar. Burada tamamen hafızlık eğitimi veriliyor. Şu ana kadar henüz yeni olmasına rağmen 8 öğrencimiz belge almış durumdalar.”

“MADDİ MANEVİ HERKESİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

“Kütüphanemiz şark odası olarak düzenlenmiş, birçok değerli kitap mevcut, oldukça da ferah bir alan. Bahçemizin alt kısmına Polatlı Belediyesi inşallah güzel bir saha yaptırıyor. Hem basketbol, hem voleybol hem de futbol için. Yan tarafa da şadırvan yapılacak. Polatlı halkımızdan çok destek gördük hala da desteklerini bekliyoruz. Bilgisayar odamızda şu anda sadece monitörler bulunuyor, bilgisayar kasasına ihtiyaç var. Hayırseverlerimizin bu konuda desteğini bekliyoruz. Polatlı Müftülüğü olarak Kuran adına elimizden gelen hizmeti yapmaya gayret gösteriyoruz. Maddi manevi herkesin desteğini bekliyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.