Polatlılı çiftçiler tarlalarına gitmek için müracaat ediyor

Bu haber 18 Nisan 2020 saat 9:14 'de eklendi.

Polatlı Postası Gazetesi’nin 16 Nisan tarihinde duyurduğu çiftçilerin yasaktan muaf tutulmasına ilişkin haberin ertesi gün, Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilerin üretimin aksamaması için sokağa çıkma yasağın-dan muaf olduklarını açıkladı. Çiftçilerin yasaktan

muaf tutulmasına ilişkin kararın çıkmasında ise en büyük etkinlerden biri de Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü oldu.  Sütçü, bu karadan bir hafta önce çiftçilerin sokağa çıkma yasağından muaf tutulmalarına ilişkin hazırladığı sunumu Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara İl Tarım, Polatlı Kaymakamlığı’na sunarak öneride bulundu. Bu raporun ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği’de aynı çağrıyı yapmış ve Tarım Bakanlığı hükümet kararıyla çiftçilerin yasaktan muaf tutulacağını açıkladı.

İLÇE TARIM’DA YOĞUN MESAİ!

Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü sokağa çıkma yasağından muaf olmak isteyen üreticilerin başvurularını gün boyu almaya devam etti. Sosyal mesafe kurallarını uygun olarak İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçe ve müdür personeli çiftçilerin başvuru dilekçelerini alarak uygunluk için kontroller yaptı.

ÇİFTÇİLERİ, ÜRETİCİLER VE GIDA SEKTÖRÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF

Bakan Pakdemirli, gıda tedarikinde ya da tarım ve hayvancılık sektöründeki üretimde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için bir dizi önlem aldıklarını belirtti. Ayrıca Bakan Pakdemirli, tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde bulunan çiftçilerin, üreticilerin ve gıda sektörünün sokağa çıkma yasağından muaf tutulan gruba dahil edildiğini belirtti.

MUAFİYET KAPSAMINA ALINAN GRUPLAR

Muafiyet kapsamına alınan grupları Bakan Pakdemirli şu şekilde açıkladı; “Reyon ömrü kısa olan ve hızlı bozulan (Et, Balık, meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri) grupların ünitelerinde çalışanlar ile un ve makarna sektöründe çalışanlar, hafta sonu üretimlerine devam edebilecekler. Perakende sektöründe de sorun yaşanmaması için Pazar akşamı saat 18.00 den sonra haller ve marketlerin depoları, mal kabul üniteleri açık olacak. Buralarda çalışanlar, iş yerlerine ulaşımda sorun yaşamayacaklar.”

VETERİNER HEKİMLER HAFTA SONU HİZMET VERMEYE DEVAM EDECEK

Bakan Pakdemirli; “Geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da Veteriner hekimlerimiz, hafta sonu uygulanacak olan iki günlük sokağa çıkma yasağı kapsamının dışında olacaklardır. İl ve ilçelerde, köylerimizde üreticimize ve besicimize ulaşımda bir problem yaşamayacaklar.

Veteriner Hekimlerimize ait klinik, poliklinik, hastaneler ve veteriner hekimlik hizmeti veren özel kuruluşlar ve çalışanları hafta sonu hizmet vermeye devam edebilecekler.”

TARIM VE HAYVANCILIK ÜRETİMİNDEKİ ÇİFTÇİLER ÜRETİMLERİNE AKSATMADAN DEVAM EDECEK

Bakan Pakdemirli; “Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağının, genelge ile istisnai kapsamında olacak bir grup da Tarım ve Hayvancılık üretimindeki çiftçilerimiz. Bu vatandaşlarımız da üretimlerini aksatmadan devam edebileceklerdir. Aynı şekilde, Mevsimlik İşçilerimizin koordinasyonu il valilerimize verilmiştir.  Hijyen ve sağlık önemleri, il ve ilçe pandemi kurullarınca takip edilmektedir. Barınma ve diğer ihtiyaçlara ilişkin önlemleri almaya da devam ediyoruz.”

VETERİNER HEKİMLER MÜLKİ AMİRLERE BAŞVURABİLECEKLER

Bakan Pakdemirli; “Üretimin aksamaması için gerekli ihtimamın gösterileceğini ancak üreticiler veya veteriner hekimlerin bulundukları yerlerde herhangi bir sıkıntı olması halinde Mülki Amirlere (Kaymakamlık, Valilik, Tarım ve Orman İl, ilçe Müdürlükleri) başvurabileceklerini de belirtti. Covid-19 salgınına karşı her türlü tedbir alınırken, Tarım ve Hayvancılık faaliyetlerinin de aksatılmadan sürdüğünü ifade eden Bakan Pakdemirli, “İyi biliyoruz ki, biz el ele verdikçe üstesinden gelemeyeceğimiz şey yoktur. Biz Türkiye tarımının neferleri olarak, bütün üreticilerimizle, ülkemiz için milletimiz için üretmeye, var olmaya devam ediyoruz. Güçlü bir Millet, güçlü bir devlet olarak karanlık günleri geride bırakıp, aydınlığa da yine birlikte, birbirimizden aldığımız güçle çıkacağız. Bizler ülkemiz, milletimiz için çalışmaya üretmeye devam ediyoruz. Kıymetli vatandaşlarım sizler de hem kendiniz hem de çevrenizdekilerin sağlığı için Evde Kalın” diye de ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.