POLATLI’DAN 3 YILDA 98 MİLYON DOLAR İHRACAT

Bu haber 08 Ekim 2021 saat 9:55 'de eklendi.

“Polatlı Dış Ticaretinin Mevcut Durum ve Potansiyelinin Tespiti” için Polatlı Ticaret Odası tarafından ilk kez bir çalışma gerçekleştirilerek “Dış Ticaret Raporu” hazırlandı. Çalışma sonucunda ilçedeki dış ticaret yapan ve dış ticaret yapmayı düşünen firmaların pazara açılırken karşılaştıkları sorunlar, dış ticaret yaparken hangi devlet desteklerinden yararlandıkları, firmanın hangi ülkelerle ve hangi sektörlerde dış ticaret yaptığı veya yapmayı düşündüğü, dış ticaret yaparken kişi veya kurum yardımı alıp almadıkları, dış ticareti nasıl gerçekleştirdikleri, hangi ödeme yöntemlerini tercih ettikleri ve tercih nedenleri tespit edildi. Araştırmaya göre Polatlı’dan 2018 yılında toplamda 40 milyon 763 bin 830, 2019 yılında 29 milyon 619 bin 338 ve 2020 yılında ise 27 milyon 785 bin 592 dolar ihracat yapıldı.

SANAYİLEŞEN BİR POLATLI

Polatlı’nın katma değer yaratan sürdürülebilir büyüme hedefine ulaşma yolunda olumlu gelişmeler kaydettiği görülmektedir ve ilçede işletmeler arasında uluslararası ölçekte sektör lideri olan firmalarda bulunmaktadır. Başkentin ilçesi olmanın gerektirdiği hizmetleri verebilecek bir şehrin kurulması amacı ile başlatılan alt ve üst yapı inşaatları ile sağlanan tüm imkânlar büyük ölçüde Polatlı’nın çehresini değiştirmiş, bu durum beraberinde ticaret hayatına hareketlilik getirmiş ve bağlı olarak ticari malların üretildiği, yani sanayileşen bir Polatlı ortaya çıkmıştır. Gelişmiş kara yolu, demir yolu bağlantıları ve hava alanlarına olan yakınlığı ile doğudan batıya ve kuzeyden güneye tüm illere sanayi ve ticaret mallarının önemli bir bölümünün sağlanması ticaretin de gelişmesini sağlamıştır.

SANAYİ GÜN GEÇTİKÇE GELİŞİYOR

Polatlı’da ticari ve ekonomik hayata katkı sağlayan, 1 adet Ticaret Odası ve 1 adet Ticaret Borsası bulunmaktadır. İlçe, sanayi alanında olduğu gibi ticari alanda da önemli, bir konuma sahip olup, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. Polatlı’da 10 ve daha fazla işçi çalıştıran işyeri sayısı dikkate alındığında en fazla işyeri olan sektör Metal Ürünleri Sanayi(Makine ve Ekipmanları) olup, bu sektördeki firmaların büyük çoğunluğu 25 ve daha fazla işçi çalıştırmaktadır. Polatlı’nın Başkent Ankara’ya yakınlığı, merkezi konumu, yetişmiş insan gücü ile sektörde yer alan kuruluşların oluşturduğu potansiyel, bu sektörde büyük kuruluşların doğmasına sebep olmuştur. İlçede sanayi gün geçtikçe gelişmektedir. Ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarından olan Şişecam ve Ortadoğu Rulman Sanayi Polatlı’da bulunmaktadır. Bunların yanında ülke geneline galvanizli direk üreten ŞA-RA ile 8 adet hazır beton fabrikası, 4 adet çatı cephe sistemleri fabrikası, 1 adet boru fabrikası, 5 adet un fabrikası, 4 adet yem fabrikası, 4 adet mermer işletme tesisi,4 adet yapı kimyasalları fabrikası ve 14 adet tarım makineleri yapım fabrikası ilçede faaliyet göstermektedir. Bu alanda sürekli yeni girişimler ve gelişmeler olmaktadır. İlçede Polatlı OSB ve Polatlı Ticaret Odası OSB olmak üzere 2 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır.

EN FAZLA İHRACAT YAPTIĞI SEKTÖRLERİN BAŞINDA SANAYİ MAMULLERİ GELİYOR

2018 yılında toplam ihracat 40 milyon 763 bin 830, 2019 yılında 29 milyon 619 bin 338 ve 2020 yılında ise 27 milyon 785 bin 592 dolar olarak incelenmektedir. İhracat gerçekleştirilen ülke sayısına bakıldığında 2018 yılında Polatlı ilçesinden 59 ülkeye ihracat gerçekleştirirken bu sayı 2019 yılında 67’ye yükselmiş ve 2020 yılında ise 61 ‘e düşerek 6 ülke ihracat yapılan ülkeler arasından çıkartılmıştır. Polatlı ilçesinin en fazla ihracat yaptığı sektörlerin başında Sanayi Mamulleri (Hazır Giyim ve Konfeksiyon-Taşıt Araçları ve Yan Sanayi – Makine ve Aksamları-Demir ve Demir dışı Metaller, Çelik- Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri-Değerli Maden ve Mücevherat İklimlendirme Sanayi ve Diğer Sanayi Ürünleri) gelmektedir. Polatlı ilçe ihracatı; ağırlıklı olarak Birleşik Krallık, Suriye, Polonya, Almanya ve Suudi Arabistan ülkelerine yöneliktir. Ayrıca komşu ülkeler ve Ortadoğu ülkelerine de ihracat yapılmaktadır.

UZAKDOĞU ÜLKELERİNE İHRACAT YOK

Firmaların dış ticaretteki mevcut ve hedef pazarlar ele alındığında, ilçemizden 2018 yılında 59 ülkeye,2019 yılında 67 ülkeye ve 2020 yılında 61 farklı ülkeye ihracat yapıldığı görülmüş; ankete katılan firmalar içerisinde Uzak Doğu ülkelerine ihracat yapan hiçbir firmanın bulunmaması dikkat çekmiştir. Bunun yanında, Ekonomi Bakanlığı’nca açıklanan 2019-2020 yılları hedef ülkeleri ile anket katılımcısı firmaların belirtmiş olduğu hedef ülkeler (Avrupa Birliği Ülkeleri) büyük ölçüde örtüşmektedir. Dış ticaret yapmayı planlayan firmaların ise, yine Avrupa Birliği Ülkelerine ticaret gerçekleştirmeyi planlamadığı görülmektedir. Ankete katılan firmaların dış ticareti gerçekleştirirken dışarıdan herhangi bir yardım alıp almadıkları incelendiğinde firmalarının yarısından fazlasının dış ticareti gerçekleştirirken kişi ve kurumlardan yardım aldığı görülmüştür. Müşteriye ulaşma yöntemlerine bakıldığında, küreselleşen ve her türlü iletişim kanalının kullanıldığı günümüzde; firmaların büyük bir çoğunluğu, halen müşterilerin kendilerini bulduğunu (Doğrudan Satış-Alış Yoluyla) ifade etmişlerdir. Müşterilere ulaşmada en çok kullanılan bir diğer yöntem ise; “Aracıları Kullanarak” olduğu ön plana çıkmıştır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.