Her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Karayolu Trafik Haftası’ kapsamında ilçemiz Polatlı’da da minik sürücü adaylarına eğitimler verildi.

Karayolu kullananların eğitimindeki önemi vurgulamak, güvenlik için farkındalık yaratmak ve trafik kazalarının azaltılması amacıyla kutlanan hafta için Polatlı’da düzenlenen etkinlik, Zafer Ortaokulu ve Polatlı İmam Hatip Lisesi’nin bulunduğu Çamlıca Caddesi’nde düzenlendi.

Etkinliğe Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak’ın yanı sıra İlçe Emniyet Müdürü Halil İbrahim Ulubey, İlçe Milli Eğitim Müdürü İmralı Kaloç ve İlçe Yazı İşleri Müdür Vekili Cem Bilge de katıldı.

Kaymakam Bulacak 1

POLATLI’DA 30 BİNİN ÜZERİNDE MOTORLU TAŞIT VAR

Bu haftada özellikle trafikte denetimden sorumlu kurumların çeşitli çalışmalar yaptığını söyleyen Kaymakam Bulacak, Polatlı’da emniyet, trafik, jandarma trafik birimlerinin çeşitli etkinlikler düzenlediğini ve duyarlılığı hep birlikte artırmaya çalıştığını vurguladı.

Bulacak, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada şu ifadelere er verdi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla ‘TDV Uluslararası İyilik Ödülleri” sahiplerini bulacak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla ‘TDV Uluslararası İyilik Ödülleri” sahiplerini bulacak

“Öğrencilerimiz okul sıralarında öğrencilik yıllarında bu konuda bilinçlenirlerse inanıyoruz ki ileride onlar da sürücü olduklarında trafikte çok daha dikkatli olacaklardır. İlçemizde son rakamlara göre 30 binin üzerinde motorlu taşıt var. Otomobil, kamyon, kamyonet, motosiklet ve diğer araçlar trafikte seyrediyor. Bu önemli büyük bir rakamdır.

Ülke genelinde de 30 milyona yakın araç trafikte seyrediyor. Trafik bu kadar yoğun sirkülasyon olduğu bir alan. Her geçen gün devletimizin yatırımlarıyla yollarımızın altyapısı ve üstyapısı iyileşiyor. Duble yollar, otoyollar çok daha fazla yapılıyor. Yapılmaya devam ediliyor. Dolayısıyla seyahatin hızı, konforu ve güvenliği bu anlamda artıyor ama bu yolların standartlarının yükselmesi tek başına yeterli değil. Sürücülerin aynı hassasiyette artan bir hassasiyetle kurallara uyması gerekiyor. İstatistikler gösteriyor ki trafik kazaları yüzde 95 nispetinde hız limitlerine uymama, kırmızı ışık ihlali, hatalı şerit ihlali, alkollü araç kullanma ve kavşaklarda kurallara uymamaktan kaynaklanıyor.

Kaymakam Bulacak 4

Maalesef her yıl dünyada binlerce hatta milyonun üzerinde can kayıpları oluyor. Ülkemizde de binlerce can kaybı oluyor. Beraberinde mal kayıpları, mal zararları ve yaralanmalar da oluyor. Öncelik insan, öncelik insanın sağlığı. Giden canı maalesef geri getiremiyoruz.

2021-2030 yıllarını kapsayan Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi Cumhurbaşkanlığımız genelgesi ile uygulama konmuştur. Bu Strateji Belgesi ile 2030 yılına kadar trafikteki can kayıpları ve ağır yaralanmaların yüzde 50 oranında azaltılması ve 2050 yılına kadar sıfırlanması hedeflenmektedir.

“SİZLERE İNANIYOR VE GÜVENİYORUZ”

Denetleme sorumluluğu olan birimlerimiz sonuna kadar denetlemelerini etkin bir şekilde yapacak. Bununla birlikte biz de vatandaş olarak sürücü ve yaya olarak kurallara uyacağız, uymamız gerekiyor. Bu konuda çeşitli kampanyalar var.  Hatalı sürücüye ‘Kırmızı Düdük’ gibi, ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın, Yol Ver Hayata’ gibi, kemer takmayı ön plana çıkartma amacıyla başlatılmış ve devam etmekte olan ‘Bir Hareketine Bakar Hayat’ ve bu yılda “Hayatla Yarışılmaz” gibi çeşitli kampanyalar İçişleri Bakanlığımızın ülke genelinde uyguladığı kampanyaları yürütüyoruz. Önce kendi can sağlığımız, beraberinde ailemizin, sevdiklerimizin can sağlığı ve bütünüyle toplumumuzda yaşayan bütün insanların can sağlığını ihmal edemeyiz, etmemeliyiz. Bütün bu kampanyalardaki, denetlemelerdeki ve eğitici çalışmalardaki amaç trafikte oluşacak kazaları önlemektir.

Kaymakam Bulacak 2

Çocuklarımıza, öğretmenleri, derslerinde muhakkak bu konuları anlatıyor. Trafik kazaları, o kazayı yaşayanı etkilediği gibi onun ailesini ve bütün toplumu da etkiliyor. Beden sağlığı açısından etkilediği gibi ailelerinin yaşadığı travmalar bakımından onların sağlığını ve huzurunu da etkiliyor. Dolayısıyla bu konuda olumlu anlamda atacağımız her adım, tedbir ve önlem anlamında atacağımız her adım ziyadesiyle önemli ve kıymetlidir. Sevgili çocuklar birçok konuda olduğu gibi bu konuda da sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Bu konuya sahip çıkacağınıza inanıyoruz. Büyüklerinizi de lütfen trafikte seyrederken seyir halindeyken hata yapıyorlarsa uyarmayı ihmal etmeyin. Emniyet ve jandarma teşkilatımızda trafik denetlemeleri yapan, bu konuda bir yandan denetlerken bir yandan da rehberlik görevi yapan bütün personelimize, mesai arkadaşlarımıza hem başarı diliyorum hem kolaylıklar diliyorum ve vermiş oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kazasız, kayıpsız yarınlar, günler, yıllar diliyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

"Karayolu Trafik Güvenliği Günü" etkinlikleri kapsamında Kaymakam Murat Bulacak, yaya geçidinden karşıdan karşıya geçiş, trafikte araç denetimi yaptıktan sonra öğrencilerle toplu hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

HABER: ÖYKÜ KARABACAK