Soğan hal fiyatlarının Pazar ve marketlerde satılan diğer gıda ürünlerine göre daha hesaplı olması üreticiler arasında farklı değerlendirmelere neden olmaktadır.

Polatlı’da Soğan Fiyatlarındaki Durum Üretici Memnun Mu (3)

Kuru soğanın kilosu günümüzde halk pazarlarında 10 TL ile 12 TL arasında alıcı bulmaktadır. Ancak, bu rakamlar soğanın iriliğine göre değişebilmektedir. Türk mutfağında sıkça kullanılan soğanın pazardaki görece yüksek fiyatlarına rağmen, üreticiler için endişe verici bir durum söz konusudur. Köylüler, soğanlarını sadece 3-3,5 TL arasında satış yapabilmektedir.

Polatlı’da Soğan Fiyatlarındaki Durum Üretici Memnun Mu (4)

Mor soğan fiyatları biraz daha yüksek olup, sebze ve meyve pazarlarında 9,00 TL ile 25,00 TL arasında değişmektedir. Kışlık kuru soğan fiyatları ise genellikle diğer kuru soğan fiyatlarıyla benzerlik göstermektedir.

KURU SOĞAN FİYATLARI EN DÜŞÜK 7,00 TL

Soğanın hal fiyatları, pazar ve marketlerde satılan diğer gıda ürünlerine göre genellikle daha hesaplı olmuştur. Polatlı'da da sebze ve meyve hallerinde kuru soğan fiyatları en düşük 7,00 TL, en yüksek ise 10,00 TL arasında görülmektedir. Bazı üreticiler, soğanda kök çürümesine neden olan hastalığın depolarda devam etmesinden kaynaklanan fiyat artışını belirtirken, diğerleri depolardaki soğanın piyasaya sürülmemesinin sebep olduğunu iddia etmektedir. Bu durum, üreticiler arasında farklı değerlendirmelere sebep olmaktadır.

Bu restoranda yöresel yemek var, çay yok! Bunun da anlamlı bir sebebi var Bu restoranda yöresel yemek var, çay yok! Bunun da anlamlı bir sebebi var

HABER: KARDELEN ÇIKMAZ