POLATLI’DA SIVAT DESTEĞİ

Bu haber 25 Haziran 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Polatlı Sarıoba Mahalle Muhtarı Hakan Güngör ve Türkkarsak Mahalle Muhtarı Atila Şahin’in talebi üzerine içme suyu teknesi (SIVAT) montajı yapmaya başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlamak için çiftçilere verdiği destekleri çeşitlendirmeye devam ediyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı özellikle kırsal mahallelerde (yayla ve mera alanlarında) otlayan hayvanların temiz su ihtiyacının karşılanması için Polatlı’da içme suyu teknesi (SIVAT) montajı yapmaya başladı. Bu kapsamda Polatlı Sarıoba Mahalle Muhtarı Hakan Güngör’ün ve Türkkarsak Mahalle Muhtarı Atila Şahin Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığına verdiği dilekçe ile Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Sarıoba ve Türkkarsak Mahallelerine hayvan SIVAT yapıldı.

POLATLI’DA YAKLAŞIK 35 KÖYDE SIVAT YAPILACAK

ABB, Başkent’te tarım ve hayvancılık konusunda yürüttüğü çalışmalarla tüm Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyor. Başkentli yerli üreticileri kalkındırmak için desteklerini sürdüren Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı şimdi de hayvancılıkla uğraşan çiftçilere yönelik yeni bir projeyi hayata geçirmişti. Meralara ve yaylara otlamaya çıkarılan hayvanların temiz su kaynaklarına daha hızlı ve kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla içme suyu teknesi (sıvat) montaj çalışmalarına başlayan ABB, Başkent genelinde 1000 noktada sıvat yerleştirme işlemi yapmayı hedefliyor. Polatlı’da da başvuru yapan 35 mahallede de değerlendirme yapılarak sıvat yapılma işlemine başlanacak.

TALEP EDİLEN HER NOKTAYA SIVAT YERLEŞTİRİLİYOR

Çiftçilerden gelen talepler doğrultusunda her noktaya 5 oluk ve 1 başlıktan oluşan bir takım sıvat monte eden Büyükşehir Belediyesi şimdiye kadar kendi imkânlarıyla 20 noktaya sıvat yerleştirirken, 119 noktada daha çalışma başlatacak. Kırsal mahallelerde hayvanların suya erişimini kolaylaştırmak için sıvat projesini hayata geçirdiklerini belirten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürü Hüseyin Şemsi Uysal şu bilgileri verdi: “Ankara kırsalında çiftçilerimize çeşitli desteklerde bulunuyoruz. Bunu çeşitlendirerek devam ediyoruz ve sıvat projesi de bunlardan biri. Hayvanların suya erişimi kolaylaştırmak ve temiz su içmelerini sağlamak amacıyla 1000 bölgede bu uygulamayı yapacağız. Yaklaşık 9’uncu aya kadar dağıtımlarımız devam edecek. Vatandaşlarımızla el ele ‘su hayır işidir’ şeklinde bir kampanya başlattık ve organizasyonunu yapıyoruz. Bu proje hayvanların et ve süt veriminin artmasına da katkı sağlayacak. Artık yaban hayvanları da suya kolay erişecek. Böylece kısıtlı su imkânlarını da boşa harcamadan değerlendirmiş oluyoruz.”

SIVATLAR EKOLOJİK DENGENİN KORUNMASINA DA KATKI SAĞLIYOR

Sıvat desteği aynı zamanda kırsal ilçelerde hayvancılığı teşvik ederek, yayla ve mera alanlarında hayvanların su kaynaklarına daha kolay ulaşmasını sağlayarak et ve süt üretimi artırmasına da katkı sağlayacak. Yaban hayatın korunması için özellikle yaban hayvanlarının yaşadığı alanlara da sıvatlar yerleştiren ABB, proje ile ayrıca kısıtlı olan su kaynaklarının daha verimli kullanılmasını ve ekolojik dengenin korunmasını hedefliyor.

MUHTARLARDAN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Talepleri üzerine mahallelerine yapılan içme suyu teknesi (SIVAT) için Polatlı Sarıoba Mahalle Muhtarı Hakan Güngör ve Türkkarsak Mahalle Muhtarı Atila Şahin teşekkür etti. Güngör ve Şahin düşüncelerini şu sözlerle ifade etti;

Sarıoba Mahalle Muhtarı Hakan Güngör: “Başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş olmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı ile Kırsal Kalkınma ve Muhtar İşleri Daire Başkanlığına Sarıoba Mahallesi Muhtarı Olarak Teşekkür Ederim. Hayvan sulama olukları hayırlı olsun.”

Türkkarsak Mahalle Muhtarı Atila Şahin: “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a, Ankara Büyükşehir Belediyesi kırsal Hizmetler Dairesi başkanımıza ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Dairesi Başkanımız Önder Yanmaz’a çok teşekkür ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.