14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne yalnızca 2 gün kaldı. Tüm Türkiye, Cumhuriyet Tarihi'nin en önemli seçimlerine odaklanmış durumda. Peki seçim günü işletmeler açık olacak mı? Kıraathaneler, kahvehaneler kapalı mı? Alkol satışı yapılacak mı? İşte yasaklarla alakalı tüm detaylar...

Yemin metnini yanlış okudu, ikinci kez kürsüye geldi! Yemin metnini yanlış okudu, ikinci kez kürsüye geldi!

Vatandaşlar, 14 Mayıs günü birçok işletmenin durumu hakkında sorular soruyor. seçim günü işletmeler açık olacak mı? Kıraathaneler, kahvehaneler kapalı mı? Alkol satışı yapılacak mı? Polatlı Lokantacılar Kahveciler Pastacılar Fırıncılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş, konu kapsamında açıklamalarda bulundu.

polatlida-secim-gunu-isletmeler-acik-mi-1

Eğlence yerleri kapalı olacak

Başkan Çavuş, “14 Mayıs pazar günü seçim dolayısı ile kahvehaneler, oyun salonları kafeler, İnternet kafeler ve eğlence yerleri oy kullanma suresince kapalı olacaktır" ifadelerine yer verdi.

Alkol satışı yasak

Seçim günü tedbirleri kapsamında alınan kararlar şu şekilde, "Seçim günü saat 06.00'dan gece 00.00'a kadar alkol satışı yapılamayacak. Kolluk kuvvetleri dışında hiç kimse, yerleşim yerlerinde silah taşıyamayacak. Kahvehane, kıraathane ve internet kafe gibi eğlence yerleri kapalı olacak. Eğlence niteliği taşıyan lokantalarda yalnızca yemek satışı olacak. Düğünler saat 18.00'den itibaren yapılabilicek. Saat 18.00'e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00 ila 21.00 arasında YSK tarafından seçimle ilişkin verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Saat 21.00'den sonra ise yayınlara ilişkin tüm yasaklar kalkacak. YSK isterse bu saati daha erkene alabilecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde aynı hükümler, 28 Mayıs günü de uygulanacak. Bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı il ve ilçelerde 360 ila 380 kişi olacak. Köylerde ise seçmen sayısının 400'ü aşmaması halinde tek bir sandıkta oy kullanmasına izin verilecek.