Polatlı’da hacca gidecek adaylar için 9 Mayıs Salı günü Kurtuluş Camii'nde düzenlenen Hacı Adayı Eğitim Programı’nda Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri, adaylar ile ilk dersi yaptı.

Polatlı’da-hacı-adayları- için- seminerler-başladı (2)

Polatlı Borsası buğday arpa fiyatları, Polatlı Borsası 30 Mayıs 2023 güncel hububat fiyatları Polatlı Borsası buğday arpa fiyatları, Polatlı Borsası 30 Mayıs 2023 güncel hububat fiyatları

13 Eylül Kültür Merkezi’nde düzenlenen Hacı Adayı Eğitim Programı’nda yolculukta dikkat edecek hususlar dile getirildi. Eğitmenler hacı adaylarına Menenjit aşısı olmaları konusunda uyarıda bulundu. Polatlı Müftüsü Hayri Cihangeri, Bu sene Polatlı’dan 138 kardeşimize Hac kurası çıktığını açıkladı.

Polatlı’da-hacı-adayları- için- seminerler-başladı (4)

Sizlere kura çıktı, sevinç gözyaşları döktünüz

Nereye ve niçin gittiklerinin farkında olmaları gerektiğini dile getiren Müftü Cihangeri “Hacca ruhen, bedenen ve zihnen hazırlanmak gerekir. Bedenimiz ve ruhumuz sağlıklı olacak ki ibadetlerimizi hakkıyla yapabilelim. Psikolojik ve bilgi donanımı ile hazır olalım ki yapacağımız ibadetleri eksiksiz yapabilelim. Nereye ve niçin gittiğimizin farkında olmalıyız. Mekke’nin girişinde Ey Rahman’nın kulları hoş geldiniz safalar getirdiniz yazılı levhalar vardır. Orada Allah’ın misafirisiniz. Ömrünüzde kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik fırsatını yakaladınız. Bu fırsatı iyi değerlendirin. Beş dakikasını bile boş geçirmeyin. Birbirinize sahip çıkın ahirete sarkacak dostluklar edinin. Kendiniz, aileniz, akraba, dostlarınız için, vatanımız, devletimiz, bütün Müslümanlar hatta insanlığın felahı için dua ediniz. Kur’an okumayı bilmeyenler hemen öğrensinler ve her birinizin Kutsal topraklarda indirdiğiniz birer hatminiz olsun.”

Hak nezdinde sorumluluktan kurtuldular

Herkesi tebrik eden Cihangeri, "Sizlerin içinde de yıllardır bekleyip kurası çıkmayan, az bekleyen, çok bekleyen oldu ama çıktı elhamdülillah. Hepinizi tebrik ederim. Hasretle beklediğiniz her bir yılda Rabbim sizlere ayrı ayrı mükafat verecektir inşallah. Kurası çıkmayıp da ahirete irtihal edenler oldu. Allah onlara rahmet eylesin. Onlar müracaat ederek, yazılarak üzerlerine düşen vazifeyi yaptılar. Hak nezdinde sorumluluktan kurtuldular. Sizlere kura çıktı, sevinç gözyaşları döktünüz. Çıkanlar da gözyaşı döküyor, çıkmayanlar da gözyaşı döküyor. Yani mutluluk gözyaşları var, üzüntü gözyaşları var."

Kâbe’ye yüz sürmeyi Rabbim nasip eylesin

Hac yoluna girdiklerini söyleyen Müftü Cihangeri, “Hac yoluna girdiniz. Oraya ulaşmayı Cenab-ı hak nasip eylesin, Beytullah'a ulaşmayı, Kâbe’ye yüz sürmeyi Rabbim nasip eylesin. Arafat'ta, Müzdelife'de, Mina'da ibadetlerinizi güzel bir şekilde yapabilmeyi, Arafat'ta vakfeye durabilmeyi, orada ellerimizi açıp Rabbimize yalvarıp yakarmayı hepimize nasip eylesin. Cenab-ı hak, yapacağımız haccımızı, umremizi, ibadetlerimizi kabul eylesin" bizleri de dualarınızda unutmayın dedi.

HABER: KARDELEN ÇIKMAZ