POLATLI’DA AĞAÇLANDIRMA OLMAZSA!

Bu haber 02 Eylül 2021 saat 9:00 'de eklendi.

Yetkililer tarımsal alanda Polatlı’yı önümüzdeki yıllarda iyi şeylerin bellediğin söyleyemediklerini açık, açık anlatıyorlar. Eğer tedbir alınmazsa önümüzdeki yıllarda artık Polatlı toprakları çölleşeceği gibi bir hafta belkide 10 gün boyunca o kabus dolu kum fırtınalarının Polatlı’da, Ankara’da görmeye devam edeceğiz gibi görülüyor. 3-5 yıla kadar susuzluk, yağışların verimsizliği buna bağlı kuraklık gibi sebepler yüzünden artık Polatlı o adından gururla bahsettiğimiz buğdayını da yetiştiremeyecek hale gelebilir. Uzmanlar ilçede derhal ağaçlandırma çalışması yapılarak, çölleşmenin önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Kıraçta tarımın bitme aşamasına gelebileceği gibi Sakarya nehrinin kuruması sulu tarıma da ciddi darbe vuracak. Durum böyle olunca geçiminin büyük bir kısmı tarıma dayalı ilçemizde göçler başlayacağı gibi ekonomisi dibe vuracak, nüfusu her geçen gün azalacaktır. Bugün burada bu haberde bu satırları yazmdığımızda önlem alınmazda yıllar sonra bu gazete sayfalarından arşivden çıkan haberi okuyan yetkililerimiz acaba neden tedbirimizi önceden almadık diye kara, kara düşünüeceklerdir.

TARIMDA POLATLI’YI KORKUTAN KARA BİLONÇO

O halde yol yakınken ilçede kanaat önderleri bir araya gelerek ciddi çözümler üretmeli, ağaçlandırma faaliyetlerini bir an önce hızlandırmalı Polatlı yı Polatlı tarımını çölleşme tehlikesinden kurtarmalıdırlar. Yoksa iş işten geçmeden alınmayan tedbirler koskoca bir ilçede uzmanlarında belirttiği gibi tarımın bitme noktasına geleceğinden endişe edilmektedir. Çölleşme artık iklimsel hava değişiklikleri yüzünden Dünya genelinde görüldüğü gibi ilçemizde de son hasat döneminde rekolte kayıplarıyla ortaya çıkmaktadır. Tarımda ileriki yıllarda yaşanacak Polatlı’yı korkutan kara bilançonun izleri şimdiden görülmektedir, o halde gelin tedbir alalım. Kısır çekişmelerle hiç bir yere varılamayacağı gibi tedbirimizi şimdiden almazsak ilçe göç vereceği gibi nüfusunda da ciddi düşüşlerin yaşanmaması imkansız hale gelecektir. Şimdiden ağaçlandırma çalışmalarına başlanılarak tarıma elverişli topraklarımızı imara açmadan ağaçlandırmalıyız. Gün gelir tarımın başkenti olarak anılan Polatlı çölleşmenin başkenti olarak karşımıza çıkabilir. Tarımda Polatlı’yı korkutan kara bilançonun 3-5 yıl sonrarında bizi ekonomimizi etkilememesi için ortak akıl ile çölleşmeye karşı tedbirlerimizi şimdiden almalıyız. HABER-YORUM: TEVFİK EMRE EFE

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.