POLATLI YAĞMUR FAKİRİ!

Bu haber 12 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Dünya genelinde yaşanan iklim değişiklikleri, küresel ısınmaya bağlı olarak farklılık gösteren bölgesel mevsim değişiklikleri gibi etkenler, hava kirliliği, ozon tabakasındaki sıkıntılar gibi pek çok unsur sebebiyle Dünya genelinde ve özellikle 4 mevsimi yaşayan Türkiye gibi ender ülkelerin iklimlerinde ciddi değişiklikler yaşanıyor. Bu değişimlerden en çok etkilenen bölgelerin başında da Polatlı geliyor. Uzun yıllar mevsim ortalamalarında metrekareye 40m3 yağış alan Polatlı, son 5 yıl içinde büyük yağış kayıpları yaşıyor. 2019 yılı vereliren bakıldığında eylül ve Ekim yağış ortalamalarına göre, Polatlı geçen yol Eylül ayında 1,3m3 Ekim ayında ise 8m3 ancak 2020 yılı Eylül ayında 1,2 iken Ekim ayında ise 0,9m3 yağış alabildik. Uzun yıllar ortalamasında 40m3 metrekaraye yağış alınırken son iki yılda yaşanan yağış miktarındaki azama, beraberinde tarımı da olumsuz etkiledi.

SULU EKİM SIKINTIYA GİRİYOR!

Polatlı’da son iki yıl içindeki yağış miktarının azlığı bize gösteriyor ki, PHolatlı yağış açısından son derece fakir ve ciddi oranlarda kuraklığın yaşandığı bir bölge. tarımın ciddi sıkıntılar yaşadığı kuraklık sebebiyle çiftçilerin sulu tarım ürünlerinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Yağış miktarının azlığı aynı zamanda yeraltı ve yerüstü su kuynaklarınında kurumasına yol açarken, Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı da yağmur miktarındaki azalmanın olumsuz etkilerini yaşıyor. Her yıl aynı dönemlerde su debisinin ölçümlerinde ortaya çıkan rakamlarda zaten kuraklığın Polatlı’nın gelecek yıllardaki en önemli sorunu ve en öncelikli tedbir alınması gereken konusu olarak karşımıza çıkıyor. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.