POLATLI ÜZERİNDEN ANKARA-ANTALYA ARASINA ALTERNATİF GÜZERGÂH

Bu haber 04 Kasım 2021 saat 9:40 'de eklendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla Akşehir Anayol Köprülü Kavşağı ve Akşehir-Tuzlukçu Yolu açılış töreni düzenlendi. Törene Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak’ta katıldı. Bakan Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmada yapıalcak projelerle Akşehir’den Ankara’ya Polatlı üzerinden direkt gidileceğini ve “Polatlı-Yunak-Akşehir” projesinin tamamının hizmete sunulmasıyla Ankara-Antalya arasında alternatif bir güzergâhın hizmete sunulacağını kaydetti.

KARAİSMAİLOĞLU: HİZMET SİYASETİNDEN ASLA SAPMADIK

Yapılan her yeni yolun geçtiği yerin istihdamına, üretim ve ticaret hacmine, kültür ve sanat faaliyetlerine can kattığını belirten Karaismailoğlu, “İktidardaki 19’uncu yılını dolduracak olan AK Parti döneminde de başta karayolları olmak üzere ulaşımın her alanında adeta destan yazıldı. Bizler milletimizden aldığımız güçle, milletimizle birlikte destan yazarken, yani karıncalar gibi çalışırken, birileri de istikrarı bozmak için her türlü şer odağı ile iş birliğine gitmekten sakınmadılar. Ancak her zaman şiarımız; ‘halka hizmet, Hak’ka hizmet’ oldu. O nedenle bu boş sözlere hiç aldırmadık. Hizmet siyasetinden asla sapmadık” dedi.

AKŞEHİR’DEN ANKARA’YA POLATLI ÜZERİNDEN DİREKT GİDİLECEK

“Akşehir; tarihi, doğal zenginlikleri ve kültür mirası Nasrettin Hocası ile Göller Yöresi Turizm Gelişim Bölgesi içerisinde yer alan çok önemli merkezimiz. Konya’nın Ege’ye açılan kapısı konumuyla, tarih boyunca önemli bir ulaşım güzergâhı da olmuştur. Bu nedenle Akşehir’in bölgedeki yerleşkelere ve Polatlı üzerinden Başkent Ankara’ya yüksek standartlı bağlanması çalışmaları kapsamında Akşehir-Yunak-Ankara İl Sınırı Yolunu projelendirdik. Akşehir Anayol Köprülü Kavşağı ve Akşehir-Tuzlukçu Yolu, 94,6 kilometre uzunluğundaki ‘Polatlı-Yunak-Akşehir’ projesi içerisinde yer alıyor. Akşehir- Tuzlukçu Ayrımı arasında kalan 21 kilometrelik kesim 2×2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında tamamlandı. Proje kapsamında; 85 metrelik Akşehir Anayol Köprülü Kavşağı, 29 metrelik Devlet Demir Yolları Üstgeçidi, 23 metrelik Adıyan Köprüsü ve 35 metrelik Yunak Kavşak Köprüsü ve bağlantı yolları da yer alıyor. Ayrıca, (Akşehir-Yunak) Ayrımı-Tuzlukçu İl Yolu’nun 2 kilometresi bölünmüş, 6 kilometresi tek yol olmak üzere 8 kilometrelik kesimi de bitirildi.” dedi.

EGSOZ EMİSYONUNU 2 BİN 100 TON AZALTACAĞIZ

Hayata geçirilen proje ile Doğu-Batı aksında bölünmüş yol ağı üzerinde yer alan Akşehir’in Kuzey-Güney yönündeki ulaşım ağını da bölünmüş yol haline getirerek bölgedeki ulaşım standardını arttırdıklarını kaydeden Karaismailoğlu, daha önce sathi kaplamalı tek yol olarak hizmet veren Akşehir -Tuzlukçu Ayrımı arasını bölünmüş yol haline getirdiklerini söyledi. Yeni yapılan alt geçitlerle, menfezlerle ve kavşaklarla hızlı, güvenli ve konforlu bir trafik akışı sağladıklarını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, artık trafik yoğunluğundan kaynaklanan beklemelerin ortadan kalkacağına vurgu yaptı. Karaismailoğlu, “Zamandan 5,6 milyon TL, akaryakıttan 5,2 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 10,8 milyon TL tasarruf sağlayacağız. Ayrıca araçların çevreye bıraktıkları egzoz emisyonu da 2 bin 100 ton azaltacağız.” dedi.

POLATLI ÜZERİNDEN ANKARA-ANTALYA ARASINA ALTERNATİF GÜZERGÂH

“Polatlı-Yunak-Akşehir” projesinin tamamının hizmete sunulmasıyla Akşehir’in, Ankara’ya bölünmüş yol ağı ile bağlanacağının altını çizen Karaismailoğlu, böylece, Ankara-Antalya arasında alternatif bir güzergâhın hizmete sunulacağını kaydetti. “Ayrıca; ülkemizde doğu-batı yönünde ulaşım sağlayan iki önemli devlet yolumuz D-200 ve D-300 arasında bölünmüş yol bağlantısı da tesis edilecek” diyen Karaismailoğlu, bölgenin kalkınması ve gelişmesinin çok daha hızlı olacağını sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.