POLATLI ÜRÜNLERİNİN MARKALAŞMASI VE PAZARA GİRMESİ İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Bu haber 20 Şubat 2020 saat 8:47 'de eklendi.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Başkent Üniversitesi ile Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü “Tarım ve Gıda İnovasyon Merkezi (TAGİMER) Kurulum Öncesi Fizibilite Projesi” tanıtım toplantısı, 22 Ocak 2020 tarihinde Başkent Üniversitesi Avni Akyol Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Ankara Kalkınma Ajansı, Tarım ve Orman Bakanlığı bürokrat ve teknokratları ile Ankara’daki organize sanayi bölgelerinin yönetim kurulu başkanları, teknoloji geliştirme bölgelerinin genel müdürleri ile pek çok sivil toplum örgütü temsilcileri ve akademisyenler katıldı.
POLATLI PAYDAŞLIĞINDA GIDA ÜRÜNLERİNİN PAZARA KAZANDIRILMASI
KOLAYLAŞACAK
Başkent Üniversitesi ile Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün birlikte yürüttüğü ve özellikle tarımsal ürünlerin markalaşmasından pazara girmesine kadar pek çok konuda ciddi adımların atılmasını sağlayacak olana TAGİMER proöesi hayata geçti. Polatlı’da hububattan, pancara, soğandan, kaöun ve karpuza kadar pek çok tarımsal ürün Türkiye kalitesinin üzerinde bir kalite ile üretiliyor. Ancak en önemli sorun olarak ürünlerin endüstriye kazandırılamaması, pazarlamadan, satışa kadar organize olmaktan çok uzak olunması sebebiyle sıkıntılar yaşıyor.
Tarım ve Gıda İnovasyon Merkezi (TAGİMER) projesi sayesinde Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden bir tanesi olan Polatlı’da çiftçilerin ürünlerinin desteklenmesi noktasında ciddi adımlar atılmasının yanında Ankara genelinde de tarımsal üretim hızlı bir biçimde değer kazanacak. Projenin en kısa sürede ciddi başarılar yakayacağına inanılırken, yurt genelinde benzer projelere de örnek teşkil edecek.
BURHANETTİN SÜTÇÜ PROJENİN BEYNİ
Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Başkent Üniversitesi ile Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü “Tarım ve Gıda İnovasyon Merkezi (TAGİMER) projesinin paydaşlarından olan Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü aynı zamanda projenin hayata geçmesi noktasında da ev sahibi konumunda. Tarımsal alandaki başarılı bürokrat geçmeşiyle bilinen Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ise Türkiye’ye örnek olacak model projenin fikir adamı olarak dikkat çekiyor. Bu anlamda proje paydaşı olarak bilimsel çalışmalar ışığında güncel tarımsal üretim, çiftçinin ve tarımın genel sıkıntılarının çözümü noktasında rapor hazırlayan Sütçü, projenin faydalı olabilmebi noktasında da proje paydaşlarına danışmanlık yapıyor.
TAGİMER İLE HEM POLATLI HEM ANKARA KAZANACAK
Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü’nün Ankara’da tarımın geldiği durumu ve sorunları, TAGİMER’in bu sorunlara getireceği çözümleri vurguladığı açılış konuşmasının ardından toplantı, Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Ahmet Arvas’ın konuşmaları ile devam etti.
Arvas, Ankara Kalkınma Ajansı’nın yatırım yapılacak kaliteli projelerin fizibilitelerinin Ankara için önemli olduğunu, bu çalışmalardan çıkacak sonuçların yeni girişimlerin ortaya çıkmasını sağlayacağını ve Başkent Üniversitesi’nin kırsal alanda inovasyonun artırılması yönünde yaptığı çalışmaların o bölgede üretilen ürünlerin pazarlama ve satış sorunlarına çözüm getireceğine, TAGİMER’in tarım ve gıda alanındaki yenilikçi gelişmeler doğrulusunda farkındalık oluşturacağına inandıklarını ifade etti.
Açılış konuşmalarının ardından sunumuna başlayan TAGİMER Proje Koordinatörü Prof. Dr. Sayın Füsun Eyidoğan, Başkent Üniversitesi’nin girişimci ve yenilikçi üniversitesi misyonu ile tarım ve gıda alanındaki faaliyetlerini anlattıktan sonra TAGİMER proje sonuçları ile ilgili fizibilite sonuçlarını sundu. TAGİMER’in temel önceliğinin Ankara ilinde mevcut olan gıda ve tarım sektöründeki faaliyetlerin iyileştirilmesi için var olan süreçleri daha etkin ve verimli hale getirebilecek yüksek teknoloji ve ürün geliştirme potansiyelinin Tarım 4.0 çerçevesinde sağlanması gerekliliğini ifade eden Prof. Eyidoğan, proje süresince ilgili paydaşlar (çiftçiler, üreticiler, işletme sahipleri, kamu kurumu yetkilileri vb) ile yapılan anketler ve odak grup çalışmaları sonucunda elde edilen verileri aktardı.
Son olarak, Başkent Üniversitesi Bilgi, İnovasyon ve Teknoloji Transfer Ofisi (BİTTO) yöneticisi Arzu Fırlarer projenin mali ve mimari sonuçlarını katılımcılar ile paylaştı.
TAGİMER işletme modelinin tarım ve gıda alanında yer alan tüm paydaşların yer alacağı, kamunun, üniversitenin, sanayicinin ve üreticinin temsil edileceği bir yönetim kurulu kurgusu ile oluşturulacağını, kurumlar ve sektörler arası işbirliğini güçlendirecek iş geliştirme birimi ile Ar-Ge ve bilinçlendirme, eğitim çalışmalarının yürütüleceği farklı atölyelerde görev alacak uzmanlarla faaliyetlerin yürütüleceği ifade edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.