POLATLI ÜRÜNLERİNE DEĞER KATACAK PROJE

Bu haber 06 Temmuz 2021 saat 9:00 'de eklendi.

Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü’nün Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Polatlı Ziraat Odası, Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğiyle yürüttüğü “Yine Yeni Yeniden” adlı projenin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Kaymakam Murat Bulacak, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, İlçe Emniyet Müdürü Şener Derin, AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Uymaz, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Polatlı’daki bazı sivil toplum kuruluşu başkanları ve Ankara Kalkınma Ajansı temsilcileri katıldı.

SÜTÇÜ: POLATLI EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNMAYI HEDEFLİYORUZ

Tesisin açılış konuşmasını gerçekleştiren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, projeyle Polatlı ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediklerini ve çalışmaların sonunda “olatlı Yöresel’in bir marka olacağını belirtti. Sütçü; “Polatlı ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün, 10 kadın girişimci ile birlikte yürüttüğü ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ‘Yine Yeni Yeniden’ adlı projemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. İlçemizin tarımsal ürünlerini tarıma dayalı sanayi ürünü olarak, gıda üretimiyle yüksek katına değerli ürünler haline getirmek. Polatlı ekonomisine katkıda bulunmak, ilk ve öncelikli hedefimizdir. Bir tarım şehri olan ilçemizde yetişen ürünleri sadece tarımsal ürün olarak değil aynı zamanda bu ürünleri işleyerek bunlara bir artı değer katarak, Pazar değerini arttırmayı hedefleyerek bu projeyi hazırladık. İlçemizde üretilen yaklaşık 100 bin ton kavun-karpuz ile 400 bin ton kuru soğan başta olmak üzere kurutulabilecek diğer tüm sebze ve meyvelerin, tüketilemeyen veya satılamayan kısımları proje kapsamında değerlendirmeye alınarak ekonomik getiri sağlayacaktır. Projemiz kapsamındaki kadınlara mesleki teknik eğitim ve mesleki belge verilerek, onların istihdam edilmesiyle sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonu sağlanacaktır. Uygulanacak yenilikçi teknikler, markalaşma çalışması ve yapılan bütün çalışmaların sonunda ‘Polatlı Yöresel’ bir marka olacaktır.” dedi.

KIRSALDA EKONOMİK FAALİYETLER ÇEŞİTLENDİRİLECEK

Projenin teknik detayları ile ilgili açıklama yapan Sütçü; “Tesisimizde öğrencilerimizin kullanabileceği sınıf oluşturulmuş; bilgisayarlar, yazıcıları, barkot makinesi ve programı temin edilmiştir. Projemizin Mali boyutu 903 bin liradır. Günlük sekiz yüz ile bin kilogram sebze meyve kurutma kapasitesine sahip olan tesisimizde kullanılan malzemeler paslanmaz çeliktendir. Ölçüm tartım dolum makinesi, vakumlama makinası, kurutulmuş ürünleri toz haline getirebilecek aynı zamanda salça ve marmelat yapımında kullanılacak olan değirmen, dilimleme ve doğrama makinesi, ayrıca ürünleri kurutmaya hazırlayacak olan yıkama makinası tesisimize Ankara Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle alınmıştır. Kırsalda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi mali destek programı kapsamında hazırlanan bir projedir.” dedi.

BULACAK: ÜRÜNE KATMA DEĞER KATACAK BİR TESİS OLACAK

Bu projeyle israfın önüne geçileceğini ve ürünlere katma değer katacağını ifade eden Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak; “Çok değerli bir projenin açılışını gerçekleştiriyoruz. Polatlı’nın tarımına, çiftçisine, hanımlarına hayırlı olmasını diliyorum. Polatlı ülkenin tarımına çok ciddi sağlayan bir ilçe. Bunun yanında bu üretimi yaparken en büyük sıkıntılardan biri israf. Bu kurutma tesisi istediğimiz gibi kullanılabilirse israfı önleyebilecek, ürün fazlasını değerlendirilebildiği, ürünün ömrünü uzatabilecek ve ürüne katma değer katacak bir tesis olacak. Bizim için projenin önemli ayaklarından birisi de kursiyerlerimizin tamamının hanımlardan oluşması.kendilerine meslek edinme ve maddi destek sağlama adına önemli olacağını düşünüyorum. Bu projede katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış töreninin ardından açılışa katılan katılımcılar meyve-sebze kurutma tesisinde incelemelerde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.