POLATLI TİCARET ODASI YENİLİKÇİ FIRSATLARI İLE TAKDİR TOPLUYOR

Bu haber 26 Ağustos 2020 saat 8:59 'de eklendi.

Polatlı Ticaret Odası Üyelerinden gelen talepler ve Birlik girişimleri sonucunda Resmi Gazete ‘de “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin ” yayınlandığını açıkladı.

Resmi Gazete ‘de yayımlanan değişiklik tebliği sonrası KOBİ tanımı, nitelikleri ve sınıflandırması ile KOBİ’lere alacak sigortası sağlama koşulları, yönetmelikte yer alan yıllık net satış hasılatının yanı sıra, mali bilanço rakamı dikkate alınarak belirlenecek.

CİRO OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

KOBİ’lere alacak sigortası sağlama kriterleri arasında yer alan “bir önceki mali yıldaki net satış hasılatı” kriteri, “bir önceki mali yılda yurt içi satışlardan elde edilen ciro” şeklinde değiştirildi. Bu yolla, toplam cirosundaki ihracat payı ile kapsam dışında kalan KOBİ’lerin de Devlet Destekli Alacak Sigortası’ndan faydalanmalarının yolu açıldı.

CİRO 125 MİLYON TL’NİN ALTINDA OLMASI GEREKİYOR

Yapılan bu değişiklik ile Devlet Destekli Alacak Sigortası sunulacak KOBİ’lerin bir önceki mali yıldaki yurtiçi satışlardan elde ettiği cirosunun 125 milyon TL’nin altında olması gerekiyor. Merkez, gerekli görülmesi halinde, bu tutarın her bir başvuru için yüzde 20 oranına kadar artırabilmesine de imkân tanındı. Yapılan düzenlemede, tarife ve talimat tebliğinin prim hesabına esas olan tablo ile azami kredi limitini belirleyen tabloya eklenen notlara göre, cironun net prim ve azami teminat tutarı, tablonun en son satırı kullanılarak hesaplanacak ve alıcı başına azami 750 bin TL kredi limiti sağlanacak.

KOMİSYON ORANI YÜZDE ORANLARI YÜKSELTİLDİ

Sistem kapsamında düzenlenen sigorta sözleşmeleri için vergi ve diğer yasal yükümlülükler düşüldükten sonra kalan prim tutarı üzerinden uygulanacak komisyon oranı yüzde 12’den yüzde 15 ‘e yükseltildi. Sigorta aracısına, sigorta şirketi tarafından uygulanan prim tutarının yüzde 9’u olan oran ise, yüzde 12’ye yükseltildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.