POLATLI TARIM MERKEZİ KURULMASI MECLİS GÜNDEMİNE ALINDI

Bu haber 04 Nisan 2022 saat 9:43 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Nisan ayı birinci oturum toplantısında İYİ Parti grubu, Polatlı Belediyesince ‘Polatlı Tarım Merkezi’ kurulması hakkında meclise önerge sundu. Önerge oy birliği ile kabul edildi.

Polatlı Belediye Meclisi Nisan ayı ilk toplantısında İYİ Partili Meclis Üyeleri Aykut Güney ve Adnan Sezgin, Polatlı’yı tarımın başkenti yapmayı amaçlayan ‘Polatlı Tarım Merkezi’ projesi hakkında meclise önerge verdi. Konunun gündeme alınması mecliste oybirliği ile kabul edildi ve Kırsal Kalkınma ve Tarım Komisyonuna havale edildi.

AR-GE MERKEZİ, BOTANİK BAHÇELERİ VE DAHASI…

Söz konusu önergede şu ifadeler yer aldı:

“Polatlı kuru soğanı, kavunu, karpuzu, Polatlı koyunu ve Polatlı borsası gibi temelinde tarıma dayalı stratejik öneme sahip tarım ürünleri sayesinde ün kazanmış kutlu bir şehrimiz vardır. Her geçen gün nüfusu artmakta ve gelişmekte olan ülke ve dünya gündeminde üretime ve gıdaya olan ihtiyaçlar doğrultusunda belediye olarak tarım sektöründe ki yerimizi almalıyız ama ne yazık ki Polatlı halkının %60’dan fazlasının bitkisel, hayvansal üreticimiz olduğunu unutmaktayız. Bozkırın parlayan yıldızı Polatlı sloganlarıyla, kelime oyunlarıyla vatandaşın duyguları ve beklentileri suiistimal edilmektedir. Polatlı belediyesi olarak misyon ve vizyonumuzu daha da genişletebilmek ve Polatlı’yı tarımın başkenti yapabilme yolunda, bitkisel ve hayvansal üretim alanlarında yenilikçi fikirlerle ve çalışmalarla başarılı adımlar atılmalıdır. Polatlı belediyemiz bünyesinde;

1- Bitki ve hayvan ıslahı alanlarında araştırma ve geliştirme(AR-GE) merkezi.

2- Köylerimiz ve küçük aile işletmeleri gibi değerli üreticilerimiz ve Polatlı halkı için örnek teşkil ve teşvik amaçlı domates, biber, patlıcan, çilek, mantar gibi sebze grupları dahilinde çeşitli ürün yetiştiricilikleri alanlarında Sera Ürünleri yetiştiriciliği merkezi.

3- Küçükbaş, büyükbaş ve kümes hayvanları gibi önem arz eden hayvanların üreticilerimize ve halkımıza örnek teşkil ve teşvik amaçlı Hayvan Yetiştiriciliği Merkezi.

4- Ağaçlandırma, Yeşil bir doğa ve gelecek için Botanik Bahçeleri.

5- Bütün bu çalışmaların içeriğinin daha da zenginleştirilmiş olarak büyük bir alan içerisinde kontrollü olarak kamuya açık yani tüm Polatlı halkının merakına, faydasına, hizmetine, gösterimine sunulabilecek, Polatlı üreticisinin doğru tarım uygulamalarının konuşulduğu ve bu mesleğe ilgi duyan gençlerimize gerekli bilgi ve alt yapı sağlamak adına Polatlı Tarım Merkezi kurulmasını yüce meclisimiz den Polatlımız adına, tüm üreticilerimiz adına istedik. Ekonominin temel taşının biz üreticiler olduğunu unutmayalım. Bu davada tüm üretici çiftçi vatandaşlarımızı da yanımızda görmek isteriz.”

YILDIZKAYA: VATANDAŞIMIZ ALTERNATİF ÜRÜNLERE YÖNELMELİ

Önerge metninin okunmasının ardından konuya ilişkin konuşan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; “Malumunuz Tarım Üniversitesi konusu gündemde, TBMM’de bekliyor. Meclise sunuldu, gündeme alınması bekleniyor. 2022 yılı içerisinde bunun olacağını ümit ediyorum. Hazırlandı ve kanun teklifi olarak sunuldu. Tarım Üniversite kurulması ile bunların tamamı yapılabilecek şeylerdir. Ürün çeşitliliği konusuna katılıyorum. Buna karşı bizim de çalışmamız olmalı, vatandaşımız alternatif ürünlere yönelmeli. Sera konusunda yaptığım araştırmada Polatlı’nın iklim olarak uygun olmadığını ve maliyetinin yüksek olduğunu gördüm.”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.