POLATLI SUSUZ, ESKİŞEHİR YENİ SULAMA PROJELERİ İSTİYOR!

Bu haber 01 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı çiftçisi, kuraklık nedeniyle aylardır sıkıntı çekiyor. Özellikle Sakarya nehrinin Polatlı kısmında yer alan bölümünün kuruması çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Durum böyleyken Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, su sıkıntısı yaşamayan Eskişehir’in Porsuk Barajının henüz yarı yarıya dolu olduğu halde susuzluğa mahkum edildiğini iddia etti. Süllü, yapımı devam eden Gökpınar Barajına yakın bir bölgede olan Sakarya Nehri’nin doğduğu Sakaryabaşı’ndan Eskişehir’e yeni bir su kaynağı oluşturulması gerektiğini söyledi.

CHP’Lİ SÜLLÜ’DEN “ESKİŞEHİR SUSUZLUĞA MAHKÛM EDİLİYOR” İDDİASI

Eskişehir’in susuzluğa mahkûm edildiğini söyleyen CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir’in 20 gün içinde susuz kalabileceğini iddia etti. Süllü, Porsuk Barajının yarı yarıya dolu olduğu halde Eskişehir için alternatif bir su kaynağı yaratılması gerektiğini söyledi. Polatlı çiftçisi, aylardır susuzluk nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşarken Süllü’nün bu isteği Eskişehir’in yeterli suyu olmasına rağmen bu kadar suyu ne yapacağı sorusunu gündeme getiriyor.

PORSUK BARAJI YARI YARIYA DOLU AMA HALA SU İSTİYORLAR

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Su Kaynakları, Kuraklık ve İklim Değişikliği Meclis Araştırma Komisyonu’nda tek su kaynağının Porsuk olan Eskişehir’e alternatif kaynak yaratacak Sakarıbaşı’ndan su getirilmesinin neden geciktirildiğini Devlet Su İşleri Genel Müdürü’ne sordu ancak bir yanıt alamadığını söyledi. Süllü; “Eskişehir’in tek içme suyu kaynağı olan ve yüksek kirlilik oranına sahip olan Porsuk’tan alınan suyu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizyon İşletmesi arıtmaya ciddi bütçe ayırarak insani tüketim amaçlı kullanıma uygun hale getirmekte. Küresel iklim krizinin etkisiyle kuraklık, her geçen yıl artarak etkisini gösteriyor. Böyle giderse, Eskişehir de yakın gelecekte susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. 2012’de yüzde 54 olan Porsuk Barajı’nın su seviyesi, bu yıl yüzde 42 civarında ve başlayan tarımsal sulama sebebiyle daha da düşecek. 60 yıllık Porsuk Barajı’ndaki olası bir sorunda, Eskişehir 20 gün içinde susuz kalabilir. Bu nedenle, barajda yapılması gereken kapakların değişmesi çalışması bile yapılamıyor.” sözleriyle Porsuk Barajındaki doluluk oranın yarı yarıya dolu olduğunu kendisi açıklamış oldu.

GÖKPINAR BARAJI’NDA SU TOPLANMASI RİSKE GİRECEK

Eskişehir için mutlaka alternatif bir su kaynağı yaratılması gerektiği söyleyen Süllü; “Bunun içinde en elverişli kaynak Sakarya Nehri’nin doğduğu Sakaryabaşı. Eskişehir, debisi, saniyede 6 metreküp olan suyun, Çifteler çıkışından sonraki bölümünden 2 metreküpüne talip. Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, genel kurulda onaylayarak ESKİ Genel Müdürlüğü’ne projeyi gerçekleştirme yetkisini verdi; protokol imzalanarak DSİ Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Ancak, protokol DSİ tarafından hala imzalanmadı bekletiliyor. Büyükşehir Belediyemiz, proje etüt ihalesine çıkılmasını ve bir an önce projenin başlamasını bekliyor.” dedi. Bunun Polatlı çiftçisinin tamamlanmasını dört gözle beklediği Gökpınar Barajı’nın yakınlarında bulunan Sakarya Nehri’nin doğduğu Sakaryabaşı’ndan yapılması gerektiğini belirtti. Sakaryabaşı’ndan Eskişehir’e su sağlanması durumunda Gökpınar Barajı’nda su toplanması riske girecek. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.