Polatlı sözleşmeli üretimde pilot bölge oldu, üretim yaygınlaşacak!

Bu haber 07 Temmuz 2020 saat 8:54 'de eklendi.

Sürdürülebilir tarımsal üretiminin önünü açmak ve üretim alanlarının genişletilmesi amacıyla kurulan TK Sera, Ankara Polatlı 2. Organize Sanayi Bölgesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteği ile 37 bin metrekare arazi üzerinde, 5 bin metrekare kapalı alan olarak çiftçiye örnek olacak modern ve teknolojik bir yapıya sahip soğan depolama ve işleme tesisi inşaatına başladı.

POLATLI’DA OLAN TESİS ÖNEMLİ TK

 Seranın 2020 yılı yatırım programı içerisinde Polatlı’daki tesisin önemli yer alıyor. TK Seranın seracılığın yanında yeni yatırımlarına paralel olarak sözleşmeli üretim de yapacak. 2020 yılında patates, soğan ve örtü altı yaş sebze grubunda sözleşmeli üretimde pilot uygulamalara başlandı. TK Sera, üreticiler için tohum, fide, gübre, ilaç gibi girdilerini temin edecek. Üreticilerin hasat ettiği tüm ürünleri alacak ve hasattan elde edilen ürünlerin gıda laboratuvarlarında analizini yaptırarak gıda güvenliğine de katkı verecek. Hasattan elde edilen ürünlerin hızlı, doğru ambalajla ve tazeliği ile tüketiciye uygun fiyattan sunulması amacıyla da hizmet verecek. TK Sera, yeni yatırımlarımızla büyümeye ve tarım paydaşlarını büyütmeye devam edecek” dedi.

YENİ YATIRIMLARA İMZA ATILIYOR

Tarımda mevsimsel dalgalanmalar ve buna bağlı olarak arz-talep dengesizliğinden kaynaklı fiyat değişimlerinin önüne geçmek amacıyla Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olarak kurulan TK Sera, yeni yatırımlarla ülke tarımına ve çiftçilerimize yeni kaynaklar oluşturmayı sürdürüyor. 2020 yılı içerisinde Muğla/Fethiye – Mersin sahil hattında 6 adet depo ürün işleme, paketleme tesisini hizmete alan TK Sera, tarımsal üretimin önünü açmak ve üretim alanlarının genişletilmesi amacıyla 2020 yılı içinde yeni yatırımlara imza atmaya devam ediyor.

AMAÇ: FİYAT DALGALANMASININ ÖNÜNE GEÇMEK

 Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi şirketlerinden TK Seranın mevsimsel şartlar, dış etkenler, arztalep dengesizliğinden kaynaklı piyasa dalgalanmalarına çözüm oluşturmak adına birçok yeni yatırım planladığını belirterek şu açıklamalarda bulundu. Poyraz TK Seranın Ankara Polatlı’da 2020 yılı içerisinde sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla, 5 bin metrekare kapalı alanda TKDK desteği ile modern ve teknolojik bir yapıyla çiftçiye örnek olacak şekilde bir soğan depolama ve işleme tesisi yapılacak. Amacımız piyasada fiyat dalgalanmalarının önüne geçmenin yanında sürdürülebilir tarımsal üretiminin önünü açmak ve üretim alanlarının genişletilmesi olacak. Bu yönde TK Sera bünyesinde 2020 yılı içerisinde birçok yeni yatırımın temelini atacağız” dedi.

 GEREKLİ ADIMLARI ATIYORUZ

Geçen yıl kış sezonunda özellikle patates ve soğan fiyatları üzerinden spekülatif hareketlerle hem üreticilerin hem de tüketicilerin mağdur edildi. Böyle acı senaryoların tekrar etmemesi amacıyla planlamalarımızı yaptık. Tarım ve Orman Bakanlığımızın da talep ve destekleri ile TK Sera ile gerekli adımları atıyoruz. Bu kapsamda Ankara Polatlı 2. Organize Sanayi Bölgesinde 37 bin metrekare arazi üzerinde 5 bin metrekare kapalı alan olarak soğan depolama ve işleme tesisi inşaatına başladık. Eylül ayında hizmete girmesi planlanan tesisin, 2021 yılında kapalı alan kapasitesinin 20 bin metrekareye çıkarılmasını planladık” dedi. Haber/EMİNE ŞEKER

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.