POLATLI OSB’DE AVRUPA BİRLİĞİ YEŞİL MUTABAKATI ANLATILDI

Bu haber 28 Mayıs 2022 saat 11:57 'de eklendi.

Ankara Kalkınma Ajansı ve KOSGEB koordinasyonunda Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilere yönelik “AB Yeşil Mutabakatının Fabrikalar Üzerindeki Etkileri” konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

YEŞİL MUTABAKAT NEDİR?

2019 yılı itibariyle ortaya çıkan yeşil mutabakat anlaşması; dünya genelinde yaşanmakta olan iklim krizinin etkilerini en aza indirmeyi amaçlar. Politika, Avrupa Birliği’nin hazırda var olan hedeflerini daha geniş ve etkili bir biçimde hayata geçirmesine odaklanır. Söz konusu AB taahhütleri için politikanın işaret ettiği yıl 2050’ye dayanır. Anlaşma, hedef yıla ulaşana kadar Avrupa’nın iklimsel düzeyini iyileştirmeyi esas alan dönüştürücü politikaları kapsar.

Avrupa Birliği’nin yeşil mutabakat politikası ile öngördüğü yıla dek iklim krizini iyi hâle getirebilmek için Ar-Ge ve inovatif bazda amaçladığı proje hedefleri bulunur. Avrupa Birliği, krizi noktalamakta öncü politikaları hayata geçirebilmek için Avrupa ülkelerinden standartlara uyum sağlamalarını bekliyor. Bu nedenle yeşil mutabakat planının esas maddeleri önem kazanıyor.

YEŞİL MUTABAKAT PLANININ ESASLARI NELERDİR?

Yeşil mutabakat politikasının temelinde doğa ve çevreye ait kaynakların kullanımını daha ölçülü bir hâle getirmek bulunur. AB’nin hedeflediği eylem planı sayesinde iklim krizine neden olan şiddetli salınımların minimuma inmesinin yanı sıra çevresel kirliliği azaltma stratejisi öngörülür. Yeşil mutabakat eylem planında döngüsel ve temiz bir ekonomi çerçevesinde kaynakların daha verimli kullanımı amaçlanır. Aynı zamanda planda biyolojik çeşitliliği eski hâline getirerek çevre kirliliğini azaltma hedefi yer alır. Söz konusu planın bağlı olduğu politika esasları bulunur. Bu esaslar şu şekilde sıralanabilir: Sürdürülebilir hareketlilik (Sürdürülebilir ulaşım araçları), Biyoçeşitlilik (Dengesiz ekosistemi daha sağlam hâle getirecek öneriler), Kirliliği ortadan kaldırmak, Sürdürülebilir sanayi (Çevre ve doğaya zarar vermeyen üretim döngüleri), İnşaat ve renovasyon (Yeşil ve temiz bir inşaat sektörü), Tarladan sofraya (Sürdürülebilir gıda stratejisi).

SONUÇ ÖNGÖRÜLERİ NELERDİR?

Avrupa Birliği’nin yol haritasını belirlediği yeşil mutabakat politikası çerçevesinde hedefe ulaşana kadar öngörülen sonuçlar bulunur. Söz konusu politika sayesinde, Enerji sektörünün karbondan arındırılması, Kaynak kullanımına yönelik bağlılığın sona erdirilmesi, Karbon emisyonlarının sıfırlanması, Çevre dostu teknolojilere yönelik yatırımlar, Üretimde inovasyonun teşvik edilmesi hedeflenir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.