İstanbul’da Eyüpsultan’da bulunan özel bir lisenin müdürü olan İbrahim Oktugan, Irak asıllı öğrencinin silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Geçtiğimiz gün son yolculuğuna uğurlanan Oktugan için bugün öğretmenler iş bırakma eylemi yaptı.

Polatlı’daki öğretmenler, Oktugan’a yapılan bu saldırıyı kınamak amacıyla düzenledikleri protestoda basın açıklaması gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan protesto ve basın açıklamasına Eğitim-İş, Anadolu Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Genç Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Öğretmenler Sendikası ve Teç-Sen Polatlı Temsilciliğine bağlı öğretmenler katıldı.

Öğretmenlere destek vermek amacıyla protestoya CHP Polatlı İlçe Başkanı Melih Çınar, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarından temsilcileri de katılım sağladı.

Polatlı Öğretmenlerinden Protesto 'Okullarımız Güvenlik Açısından Ciddi Risk Altında' (1)

"BU ÜLKEDE OKULDA ÖĞRETMEN ÖLDÜRÜLDÜ"

Basın açıklamasında, “Önceki gün ömrünün büyük bölümünü eğitime ve öğrencilerine adamış olan bir meslektaşımızı hayattan ve öğrencilerinden koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci oluşu ne de failin uyruğu ile ilgilidir. Bugüne kadar eğitimden sorumlu olanların yaptıkları açıklamalarda eğitimde yaşanan olumsuzlukların sorumlusu olarak öğretmenleri göstermesi, CİMER uygulamasının bizlere karşı bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmenleri ve idarecileri veli/öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur. Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü. Söz bitti, şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Öğretmenler, toplumun temel taşlarını döşeyen, gelecek nesilleri yetiştiren ve aydınlık bir geleceğe rehberlik eden mimarlardır. Öğretmene yapılan her saldırı, tüm topluma ve ülkenin geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Unutmayalım ki, eğitimsiz bir toplum, karanlığa mahkumdur” diye belirtilen basın açıklamasında öğretmenler Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e bazı sorular yöneltti.

"GÜVENLİK AÇIĞININ FATURASINI CANIMIZLA MI ÖDEYECEĞİZ?"

Bu soruların arasında, ‘Okulda şiddeti önlemek için daha kaç eğitim emekçisinin can vermesi gerekiyor? İktidarın ve MEB’in plansızlığı nedeniyle okullarımız güvenlik açısından ciddi risk altındadır.  Okullarımızdaki güvenlik açığının faturasını canımızla mı ödeyeceğiz?‘ yer aldı.

Can güvenliklerinin bir önce sağlanmasını isteyen öğretmenler, okulda şiddetin son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırdılar.

CSO ile Pazartesi Konserleri - 'Eren Kuştan - Elif Kuştan' CSO ile Pazartesi Konserleri - 'Eren Kuştan - Elif Kuştan'

Haber: Gizem Tuğçe BAYHAN