POLATLI MTAL TEKNOFEST’E KATILMAYA HAK KAZANDI

Bu haber 21 Haziran 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Şanlıurfa’da, “Göbeklitepe” teması ve “Ahican tarihin sıfır noktasında” sloganıyla gerçekleştirilen 14. Uluslararası Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Robot Yarışması sona erdi. Yarışmaya Polatlı’dan katılan Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) elde ettiği derece ile TEKNOFEST’e katılmaya hak kazandı.

Millî Eğitim Bakanlığı koordinesinde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Vakfı (TEKNOFEST), Türk Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ACROME iş birliğinde düzenlenen yarışmanın son gününde, GAP Arena Spor Salonu’nda öğrencilerin hazırladığı projeler finalde yarıştı. “Göbeklitepe” teması ve “Ahi Can tarihin sıfır noktasında” sloganıyla 4 gün süren yarışmalara, Türkiye’nin yanı sıra 8 ülkeden 5 bin 425 öğrenci ve öğretmen, 2 bin 453 robot projesi katıldı. Yarışmanın başladığı günden beri her yıl düzenli olarak katılan Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl 3 kategoride 9 robot ile katıldı. Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi elde ettiği derece Carette Caretta dalında 2, Labirent dalında ise 3 robot ile 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Karadeniz’de gerçekleşecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katılmaya hak kazandı.

POLATLI MTAL 3 KATEGORİDE 9 ROBOT İLE KATILDI

Daha önce çeşitli dereceleri bulunan Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Sivas’ta düzenlenen 12. Uluslararası MEB Robot Yarışmasında ikinci ve son olarak Samsun’da düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışmasında birinci olmuştu. Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Muzaffer Damgacı önderliğinde okul öğretmenleri Hasan Erdoğan, Aykut Uğur, Mehmet Güngör, Selim Demir, Murat Kılıç, Mustafa Erkmen koordinesindeki 8 öğrenci ile Şanlıurfa’da GAP Arena Spor Salonunda 14.’sünü düzenleyeceği Uluslararası MEB Robot Yarışmasına katılacak olan Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mini Suma, Labirent ve Caretta Caretta olmak üzere 3 kategoride yarıştı. Yarışmaya katılmak için gece gündüz çalışarak ön elemelere katılan okul 2 kategoride ön elemeye girdi. Mini sumo kategorisinde ön elemeye giren adaylardan 260’ı üst tura çıkarken Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 3 robotu da ön elemeyi geçti. Labirent kategorisinde ise 370 robottan 140’ı geçerken Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 3 robotu da ön elemeyi geçmeye hak kazandı. Labirent kategorisinde Polatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ankara’yı temsil edecek 5 robottan 3’üne sahip oldu. 6 öğrenci ise sertifika almaya hak kazandı. Robotlar okulun elektrik, makine ve mobilya bölümleri iş birliği ile yapılıyor.

YARIŞMALARIN MANTIĞI

Caretta Caretta kategorisinde mavi ve kırmızı olmak üzere 2 çeşit yumurta oluyor. Robot mavi yumurta ve kırmızı yumurta takımın kümesi hangi renkteyse ona ait yumurtaları toparlayıp kümesine bırakıyor. Birde ayrı olarak karışık renkte yumurta var. Onu alıp karşı tarafın kümesine bırakırsanız 3 puan alıyorsunuz. Yapay zeka programı olan bir robot olan carette caretta robotu renk ve parça ayrıştırması ile kümse bulma, pisti dolanma yazılımı bulunuyor. Labirent robotlar, labirent içerisinde sağ yada sol yolu izleyerek labirentin çıkışını buluyor. Mini sumo robotları Japon sumolarından esinlenilen bir robot. Belli bir alan içerisinde birbirini itmeye dayanan yazılımı bulunuyor.

AYHAN: DAHA GÜZEL BAŞARILARDA GÜÇLÜ MESLEKİ EĞİTİM VE GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İLE AYAKTA OLACAĞIZ

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kapanış töreninde yaptığı konuşmada, yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik ederek bundan sonraki eğitim hayatlarında başarılar diledi. Yarışmada kaybedenin olmadığını vurgulayan Vali Ayhan, “Bu programa çok yönlü bakabiliriz. Eğitim boyutuyla bakarsak Türk eğitim sisteminin mesleki eğitimde ve farklı alanlarda geldiği noktayı çok iyi bir şekilde göstermektedir. Çocuklarımıza baktıkça geleceğimizin daha güvenli ve emin olduğunu görebiliyoruz.” dedi. Ayhan, etkinliğe katılan öğrencilerin güzel kazanımlarla evlerine geri döneceğini aktararak organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti. Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener de yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkür ederek “Daha güzel başarılarda güçlü mesleki eğitim ve güçlü bir Türkiye ile ayakta olacağız.” diye konuştu. Konuşmaların ardından 12 kategoride dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

TEKNOFEST HAVACILIK, UZAY VE TEKNOLOJİ FESTİVALİ NEDİR?

TEKNOFEST, ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleştirmek için yola çıkan, ülkemizde milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik öneme sahip kurum ve kuruluşların paydaşlığında düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında dünyanın en büyük teknoloji yarışmaları gerçekleştirilmektedir. Tamamı geleceğin odak teknoloji alanlarında gerçekleştirilen yarışmalarda İlkokuldan üniversite ve üzeri seviyeye kadar her eğitim seviyesinden gençler, mezunlar ve profesyoneller katılabilmektedir. Ülkemizin mühendislik tabanlı insan kaynağına katkı sunmayı amaçlayan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmalarında ön elemeyi geçen takımlara teknik eğitim ve malzeme desteği, finale kalan takımlara ulaşım-konaklama desteği ve dereceye giren takımlara ise para ödülü verilmektedir. Bu faaliyetlerle birlikte TEKNFOEST’te Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK akrobasi timleri ve AKINCI, HÜRKUŞ, ATAK Helikopteri gibi milli imkanlarla geliştirilen hava araçlarının gösterileri gerçekleştirilmektedir. Yerli ve yabancı katılımların olduğu fuar etkinlik alanlarında ziyaretçiler, çeşitli teknolojileri ve simülasyon deneyim alanlarını deneyimleyebilmekte ve son çıkan teknolojiler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilmektedir. Yerli ve yabancı üretim araçlarının sergilendiği hava ve kara araçları sergileri ise “Bir çocuk gelsin, bir uçağa dokunsun…” idealiyle başta gençlerimiz olmak üzere tüm milletimizin beğenisine sunulmaktadır. Planetaryum, çeşitli atölyeler ve seminerler gibi eğitsel faaliyetlerin yanı sıra ana sahne konserleri, dikey rüzgar tüneli ve gençlik alanları gibi eğlenceli faaliyetlerde TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilmektedir. İlk defa 2018 yılında İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST, 550.000 ziyaretçiyle günlük katılımcı sayısı bakımından dünyanın en büyük 2. festivali, toplam katılımcı sayısı bakımından dünyanın en büyük 3. festivali olma başarısını yakaladı. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST 2019, aziz milletimizin büyük teveccühleri neticesinde 1.720.000 ziyaretçi ile dünyanın en büyük teknoloji festivali oldu. 2020 yılında ilk defa İstanbul dışında, gazi şehir Gaziantep’te düzenlenen ancak COVID-19 pandemisi sebebiyle ziyaretçiye kapalı olarak gerçekleştirilen TEKNOFEST, sosyal medyada yılın en çok konuşulan etkinliği oldu. İlk yılından bu yana rekorların festivali olan TEKNOFEST, 2 yılda bir İstanbul dışında, Anadolu’nun farklı bir ilinde gerçekleştirilmektedir. “Tam Bağımsız, Güçlü Türkiye” idealiyle Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna devam eden TEKNOFEST, geçmişinden aldığı ilham ve gençlerine duyduğu güven ile çalışmalarına devam etmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.