POLATLI MECLİSİNDE GÜNDEM “KADIN”

Bu haber 03 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Haziran ayı ilk toplantısında Kadın Erkek Fırsat Eşitliği komisyonun verdiği önergeler görüşülerek oylandı. Polatlı Belediyesi AR-GE İstihdam merkezi tarafından bu güne kadar ne kadar istihdam sağlandığı ile ilgili önerge hakkında bilgiler verildi. Polatlı Belediyesi kadın Meclis Üyeleri tarafından Polatlı’nın Kadın Dostu Kent Polatlı unvanını alabilmesi için hazırladıkları eylem planı da belediye meclisinde görüşüldü. Kadın meclis üyeleri kendi ürünlerini üreten kadınlar için ürünlerinin pazarlanmasına destek amaçlı ve ticaret eğitimlerinin verilmesi ve hayata geçirilmesi için de meclise bir önerge sundu.

YILDIZKAYA: YETER Kİ KADINLARIMIZ ÜRETSİNLER BİZ HER TÜRLÜ İMKANI SAĞLARIZ

Kendi ürünlerini üreten evde çalışan kadınların ürünlerinin pazarlanmasına destek amaçlı ve ticaret eğitimlerinin verilmesi ve hayata geçirilmesi hususunda verilen önerge ile ilgili olarak Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, bir takım açıklamalarda bulundu. Yıldızkaya, “Bizim tren garının hemen bitişiğinde bir alan oluşturduk zaman zaman hanımlar ürettikleri ürünleri orada satabiliyorlar ama çok talep görmediğini de söyleyebilirim. Bunun için bütün arkadaşlarımdan rica ediyorum çevremizde bildiğiniz kişiler varsa hanım efendiler evdeki ürünleri satmak istiyorlarsa alanımız hazır onlara her türlü imkanı veriyoruz yeter ki onlar üretsinler yetmezse başka yerlerde devam ederiz. Bu konuda eğitim verilmesi ile ilgili görüşmeler sağlanmalı.” dedi.

AR-GE MERKEZİNDE BU GÜNE KADAR 9 BİN 597 VATANDAŞA İSTİHDAM SAĞLANDI

Milliyetçi Hareket Partisi Polatlı Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk konuya ilişkin olarak bilgiler verdi. Polatlı Belediyesi AR-GE Merkezi’nin kurulduğu günden bu güne kadar sağlanan istihdam sayıları paylaşıldı. Öztürk, “Belediyemize ait AR-GE istihdam merkezi kurulduğu günden bu yana 2 bin 891 kadın ve 6 bin 706 erkek olmak üzere 9 bin 597 vatandaşımıza istihdam sağlanmıştır. Komisyon toplantısında sayısal verilere bakıldığında AR-GE istihdam merkezinin kuruluşundan bugüne kadar istihdam sağlanan vatandaşlarımızın yüzde 30.12’sini kadınlar oluşturmaktadır. Bundan sonra ki süreçte kabulünü ön gördüğümüz yerel eşitlik eylem planından sonra bu oranın daha üst düzeye çıkarılması gerektiği çalışmaların yapılması komisyonumuzca oy birliğiyle kabul edilmiştir.” dedi.

 “KADIN DOSTU KENT POLATLI”YI HEDEFLEMEKTEYİZ

Polatlı Belediye Meclisi Haziran ayı ilk toplantısında MHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Serpil Öztürk, Belediye Meclisi kadın üyelerinin 8 aydır üzerinde çalıştığı ”Kadın Dostu Kent” projesi ile ilgili mecliste gündem dışı söz alarak eylem planı hakkında bilgiler verdi. Hazırlanan proje ile Kadın Dostu Kent Polatlı’yı hedeflediklerini vurgulayan Öztürk, “Yerel eşitlik eylem planıyla ilgili yaklaşık 8 aydır çalışıyoruz. Kadın meclis üyelerimizle birlikte emek verdik. Başkanımızın oluru ve meclis üyelerimizin onayıyla inşallah meclisten geçmiş olacak. Yerel eşitlik eylem planıyla ile amacımız tim Polatlılı kadınların yerel karar alma mekanizmalarında eşit temsil edildiği, eğitim ve sağlık hizmetlerine eşit erişimin sağlandığı, çalışma yaşamında eşit yer aldığı ve fırsatlardan eşit yararlandığı, şiddete maruz kalmadığı ve kentin kadınların da kullanımına uygun düzenlendiği “Kadın Dostu Kent Polatlı”yı hedeflemekteyiz.” dedi.

6 ANA BAŞLIKTA KADIN DOSTU KENT POLATLI

Öztürk “6 ana başlıkta hedeflerimiz var. Bunlardan birincisi eğitim. Kentteki kadın eğitim oranlarının arttırılması, okula gidemeyen kız çocuklarının okula ulaşması, okuma yazma bilmeyen kadın nüfusunun azaltılması, evlilik öncesi eğitimlerin düzenlenmesi, kadın hakları eğitimleri. İkinci hedefimiz, karar alma mekanizmalarına katılım. Yani kadınların yerel mekanizmalara eşit katılımın sağlanması. Üçüncü hedefimiz, sosyal hizmetler. Kadın ve sosyal hizmetler konusunda kentin kadınlar için daha uygun hale getirilmesi çalışmalarının yapılması. Dördüncü hedefimiz, kadın ve sağlık. Kadınların sağlıklı yaşam haklarından eşit bir şekilde yararlanmasını sağlamak ve kadın sağlık sorunlarını gündeme getirerek çözümlerine katkıda bulunmak. Beşinci hedefimiz, istihdam. Kadınların ekonomik hayata eşit katılımını sağlamak ve ekonomik hayata katılımını arttırmak ve teşvik etmek. Altıncı hedefimiz ise kadına yönelik şiddetle mücadele. Bu zaten hepimizin ortak paydası. İnşallah bununla ilgili çalışmalar yaparak daha aktif bir görev almış oluruz. Bu anlamda Türkiye’de bu durumun azaltılmasıyla ilgili çalışmalar yapmış oluruz.” dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.